|
 Spännande sekundstrid för Emil i Ostsee Rally. PRESSRELEASE
Spännande sekundstrid för Emil Bergkvist Motor i ADAC Opel Adam Cup
Deltävling 6 Ostsee Rally med 133,1 km SS är nu avklarad för Emil Bergkvist med notläsande Jocke Sjöberg vid sin sida och efter en sekundstrid blev resultatet en andraplats, 6,3 sek efter Dansken Jakob Madsen.
Grabbarna rekade alla sträckor under fredagen och hade en bra känsla inför lördagens tolv sträckor där de snabbt hittade ett stabilt tempo som höll i sig hela dagen, är mycket nöjd med tävlingen, även om vi kanske hade lite mer att ge, eftersom den vägkaraktär som var i det här rallyt passar mig bra. Jag måste dock erkänna hur snabbt Jakob körde i dag, och det var svårt för mig att inte tänka på totalen för cupen, för att hitta rätt aggressivitet i körningen och prestera det där lilla extra. Men jag njöt varje meter av rallyt och det är otroligt utvecklande att strida om tiondels sekunder på varje sträcka i ett internationellt mästerskap, säger Emil.
Som vi skrev inför tävlingen så är cupen inne i ett avgörande läge där det nu är 4 Team inom 9 poäng, Julius Tannert leder på 164 poäng, före Emil Bergkvist med 162, Jakob Madsen 158 och Patrik Pusch 153 med 2 deltävlingar kvar.
Känner att vi har ett stabilt tempo inför avslutningen av cupen och har i stort sett åkt utan tillbud den här helgen, förutom att vi tvåhjulade på en av sträckorna, men tror att det var fler än vi som hade tillbud i det höga tempo som råder så här i slutändan av cupen.
Målsättningen är att komma topp 3 totalt i mästerskapet, där vi har allt i egna händer inför de två deltävlingar som kvarstår, vet att vi har lite mer att ge om det behövs, avslutar Emil.
Dom två tävlingar som återstår är 19-20/9 Litermont och finaltävlingen 3 Städte Rallye 24-25/10.
Övrig info: Då Forden är såld, så jobbas det för fullt i Teamet med att leta efter en lämplig bil att köra Rally SM finalen i Uppsala 2014-10-03/04 med.
Det här vill vi göra för att bjuda igen lite till er alla i Rally Sverige som stöttar oss i vått och torrt. Om detta går i lås, kommer vi att arrangera en bussresa liknande den vi ordnade förra året.
Vad det blir för bil hoppas vi att ha klart med under de närmaste veckorna, framhjulsdrivet, bakhjulsdrivet eller fyrhjulsdrivet spelar ingen roll, vi har några uppslag men inget är bestämt.
Som ni märker så är det en intensiv avslutning på säsongen, där vi även jobbar för fullt med att skapa en starkare organisation runt Emil Bergkvist inför 2015, många möten avklarade och fler inplanerade.
» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
TV-tablå inför helgens WRC Forum8 Rally Japan.
Forum8 Rally Japan är årets sjunde WRC deltävling, rallyt körs på asfalt och nu under våren mot tidigare höst - 20 sträckor på 30 mil väntar till veckoslutet. Natten till torsdag inleds med shakedown som kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Natten till fredag drar rallyt igång, tre sträckor dub...Publicerad: 2026-05-25 09:02:45
ERC-tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årets andra deltävling i ERC serien - efter spanska Rally Sierra Morena på asfalt var det dags för Sverige och grus. Helgens vinnare, Mikko Heikkilä delar nu tabelltopp med premiärvinnaren Jose Antonio Suarez, in som trea helgens tvåa Martins Sesks.
Tack vare bon...Publicerad: 2026-05-25 05:54:19
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, så gick det för Svenskarna.
Den Svenska EM-deltävlingen tog målgång under söndagskvällen, det tuffaste startfältet genom rallyts korta men starka historia, en sekundfight med flera som pressats väl hårt. Tempot har varit högt, 122,4km/h i snitt tog Mikko Heikkilä målgång som vinnare, tidigare hade Estniske Jaspar Vaher varit l...Publicerad: 2026-05-24 19:36:15
Heikkilä, Sesks och Reiersen på pallen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2026!
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, efter två segrar av Oliver Solberg och förra årets seger för Eyvind Brynildsen står nu Mikko Heikkilä och co-driver Kristian Temonen som vinnare, fighten med Teemu Suninen tog slut när landsmannen gick av vägen på nästa sista sträckan, Mikko kan strax hyl...Publicerad: 2026-05-24 18:21:40
Avgörandet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia nära, Lövhöjden och Ölme.
Nu ska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia avgöras, 13:02 inleds sträckan Lövhöjden 1 med sina närmare 9km - en utmaning att ta sig igenom för att timman senare starta Ölme 1 - en viktig sträcka att lära känna inför avslutningen på rallyt.
I Väse tankarna man bilarna innan de dra mot Lövhöjden för...Publicerad: 2026-05-24 11:59:54
Göthberg snabbast på Ekebybanan. 77 åkare kom till Ekebybanan för Majsprinten under lördagen, andra deltävling i Eskilstuna MK´s egna sprintcup. In som vinnare totalt hittar vi Per Göthberg 17 sekunder före ett gäng förare med Torbjörn Westerdahl och Anders Tunemar närmast.
För trimmat 2wd vann Pelle Wilén där man i totallistan ...Publicerad: 2026-05-24 09:37:13
Sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Bäckelid och Ängebäckstorp inleder.
Klockan 6:20 inleds sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med att hämta ut bilarna, åtta sträckor på närmare 99km ska köras. 07:40 är det start på Bäckelid som mäter närmare 2 mil. Lite transport och så direkt mot Ängebäckstorp 1 på 13km - en sträcka som startar 8:29.
I Molkom får bil...Publicerad: 2026-05-24 05:20:03
Thagesson snabbast i Zabrarallyt.
18 klasser för 99 startande när Zabrarallyt avgjordes som deltävling i bland annat Bilsport Rally Cup. Det blev hemmaseger totalt där Håkan Tagesson satte snabbaste tider med 6,9 sekunder till Patrik Karlsson, in som trea i klass och totalt Arvid Tobiazon. Christian Classon vann den trimmade B-klass...Publicerad: 2026-05-23 22:31:22
Vaher leder Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen femma.
Sju sträckor tog lördagen i Bauhuas Royal Rally of Scandinavia till mål, klassiska Värmskog och Stensjön där det var blåvita flaggor högst upp, in till service i Karlstad efter sträckorna kom Estländaren Jaspar Vaher. Han ledde rallyt redan under fredagen, kört stabilt och i högt tempo och menar att...Publicerad: 2026-05-23 21:55:19
Hägg snabbast i Vikingadansen. Tävlingen genomfördes i strålande väder med mycket publik på ett industriområde väster om Trelleborgs centrum. De tävlande var lyriska över banan var mycket välbyggd av Trelleborgs MKs bangrupp.
De tävlande körde banan tre gånger och varje gång fyra varv och dettagav en tävlingslängd på hela 18 k...Publicerad: 2026-05-23 21:13:38
|
| |