|
 Säsongsdebut för Mikael Lindqvist från Norrköping. PRESSRELEASE
Till helgen är det dags för den regerande silvermedaljören i Rally-SM att göra sin första start för året. Mikael Lindqvist från Norrköping tillsammans med kartläsaren Per Andersson från Hässleholm kommer till start i Kolsvarundan, årets andra deltävling som startar i Köping på fredag.
- Jag har inte kört tävling sedan i oktober så det här blir en utmaning. Vi gjorde ett litet uppehåll under vintern men nu är det dags att se hur vi kan hänga med. Det lär nog ta några sträckor innan jag hittar tillbaka till den goda fart vi hade i slutet på förra året, säger Mikael Lindqvist.
Kolsvarundan är en återkommande deltävling i Rally-SM som numer körs på sommaren. Förra gången tävlingen var med i Rally-SM var 2012, då var det finaltävlingen. I år bjuds det på en bana som innehåller tio specialsträckor som tillsammans mäter tio mil. Det hela drar igång på fredag med två specialsträckor med start klockan 18. Bilarna är sedan i mål för dagen vid klockan 21.30. På lördag startar den första av de åtta kvarvarande specialsträckorna klockan 09.30 och första bil över målrampen på torget i Köping beräknas till klockan 16.30.
- Jag tror upplägget kommer att passa oss bra. En sträcka på fredagen som körs två gånger. Den är inte allt för lång så vi kan känna oss för lite i början och rätta till bilen och körningen till andra gången vi kör sträckan. Det är alltid en trygghet att åka sträckan en andra gång så tätt inpå som det kommer att bli, säger Mikael Lindqvist
Rally SM 2014
28 feb - 1 mars Östersund Winter Rally, Östersund
13-14 juni Kolsvarundan, Köping
8-9 augusti AM Snapphanerallyt, Hässleholm
5-6 september East Sweden Rally, Linköping
3-4 oktober Rally Uppsala, Uppsala
» Pressrelease från Mikael Lindqvist Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
TV-tablå inför helgens WRC Forum8 Rally Japan.
Forum8 Rally Japan är årets sjunde WRC deltävling, rallyt körs på asfalt och nu under våren mot tidigare höst - 20 sträckor på 30 mil väntar till veckoslutet. Natten till torsdag inleds med shakedown som kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Natten till fredag drar rallyt igång, tre sträckor dub...Publicerad: 2026-05-25 09:02:45
ERC-tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årets andra deltävling i ERC serien - efter spanska Rally Sierra Morena på asfalt var det dags för Sverige och grus. Helgens vinnare, Mikko Heikkilä delar nu tabelltopp med premiärvinnaren Jose Antonio Suarez, in som trea helgens tvåa Martins Sesks.
Tack vare bon...Publicerad: 2026-05-25 05:54:19
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, så gick det för Svenskarna.
Den Svenska EM-deltävlingen tog målgång under söndagskvällen, det tuffaste startfältet genom rallyts korta men starka historia, en sekundfight med flera som pressats väl hårt. Tempot har varit högt, 122,4km/h i snitt tog Mikko Heikkilä målgång som vinnare, tidigare hade Estniske Jaspar Vaher varit l...Publicerad: 2026-05-24 19:36:15
Heikkilä, Sesks och Reiersen på pallen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2026!
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, efter två segrar av Oliver Solberg och förra årets seger för Eyvind Brynildsen står nu Mikko Heikkilä och co-driver Kristian Temonen som vinnare, fighten med Teemu Suninen tog slut när landsmannen gick av vägen på nästa sista sträckan, Mikko kan strax hyl...Publicerad: 2026-05-24 18:21:40
Avgörandet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia nära, Lövhöjden och Ölme.
Nu ska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia avgöras, 13:02 inleds sträckan Lövhöjden 1 med sina närmare 9km - en utmaning att ta sig igenom för att timman senare starta Ölme 1 - en viktig sträcka att lära känna inför avslutningen på rallyt.
I Väse tankarna man bilarna innan de dra mot Lövhöjden för...Publicerad: 2026-05-24 11:59:54
Göthberg snabbast på Ekebybanan. 77 åkare kom till Ekebybanan för Majsprinten under lördagen, andra deltävling i Eskilstuna MK´s egna sprintcup. In som vinnare totalt hittar vi Per Göthberg 17 sekunder före ett gäng förare med Torbjörn Westerdahl och Anders Tunemar närmast.
För trimmat 2wd vann Pelle Wilén där man i totallistan ...Publicerad: 2026-05-24 09:37:13
Sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Bäckelid och Ängebäckstorp inleder.
Klockan 6:20 inleds sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med att hämta ut bilarna, åtta sträckor på närmare 99km ska köras. 07:40 är det start på Bäckelid som mäter närmare 2 mil. Lite transport och så direkt mot Ängebäckstorp 1 på 13km - en sträcka som startar 8:29.
I Molkom får bil...Publicerad: 2026-05-24 05:20:03
Thagesson snabbast i Zabrarallyt.
18 klasser för 99 startande när Zabrarallyt avgjordes som deltävling i bland annat Bilsport Rally Cup. Det blev hemmaseger totalt där Håkan Tagesson satte snabbaste tider med 6,9 sekunder till Patrik Karlsson, in som trea i klass och totalt Arvid Tobiazon. Christian Classon vann den trimmade B-klass...Publicerad: 2026-05-23 22:31:22
Vaher leder Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen femma.
Sju sträckor tog lördagen i Bauhuas Royal Rally of Scandinavia till mål, klassiska Värmskog och Stensjön där det var blåvita flaggor högst upp, in till service i Karlstad efter sträckorna kom Estländaren Jaspar Vaher. Han ledde rallyt redan under fredagen, kört stabilt och i högt tempo och menar att...Publicerad: 2026-05-23 21:55:19
Hägg snabbast i Vikingadansen. Tävlingen genomfördes i strålande väder med mycket publik på ett industriområde väster om Trelleborgs centrum. De tävlande var lyriska över banan var mycket välbyggd av Trelleborgs MKs bangrupp.
De tävlande körde banan tre gånger och varje gång fyra varv och dettagav en tävlingslängd på hela 18 k...Publicerad: 2026-05-23 21:13:38
|
| |