|
 Richard Göransson siktar högt i Svenska Rallyt! PRESSRELEASE
Richard Göransson tvingades bryta Bergslagsrallyt i lördags men han lämnade ett styrkebesked i genrepet för Svenska Rallyt. Nu finns farten för att vara med och fightas i toppen.
– Jag borde kanske vara besviken över att vi bröt, men jag är extremt nöjd med vad vi presterade i det här rallyt, säger Richard. På andra specialsträckan var vi med delar av den svenska eliten som motstånd klart snabbast i vår klass. Det var den tuffaste konkurrensen hittills i vinter och nu är vi redo för Svenska Rallyt!
Nu återstår de sista förberedelserna för klassiska VM-deltävlingen Svenska Rallyt som körs den 10-13 februari i Värmlandsskogarna.
– Att rally var så här kul kunde jag aldrig ana. Det är en stor utmaning och jag är övertygad att det här stärker mig som förare. Nu väntar den stora utmaningen, Svenska Rallyt blir en kraftmätning med hela världseliten på plats, avslutar Richard
Med framgångarna i de två senaste rallytävlingarna, Finnskogsvalsen och Bergslagsrallyt i bakhuvudet, har Richard och teamchefen Fredrik Eljas tillsammans spikat målsättningen för Svenska Rallyt.
- Vi siktar högt, topp fem i klassen, säger Fredrik Eljas bestämt. Det är en väldigt hög målsättning men med det testprogrammet vi har haft är jag övertygad om att vi kan nå det. Det kommer absolut inte bli enkelt, ambitiösa mål ska vara tuffa att nå, avslutar Fredrik Eljas.
» Pressrelease från Richard Göransson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
ERC-tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årets andra deltävling i ERC serien - efter spanska Rally Sierra Morena på asfalt var det dags för Sverige och grus. Helgens vinnare, Mikko Heikkilä delar nu tabelltopp med premiärvinnaren Jose Antonio Suarez, in som trea helgens tvåa Martins Sesks.
Tack vare bon...Publicerad: 2026-05-25 05:54:19
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, så gick det för Svenskarna.
Den Svenska EM-deltävlingen tog målgång under söndagskvällen, det tuffaste startfältet genom rallyts korta men starka historia, en sekundfight med flera som pressats väl hårt. Tempot har varit högt, 122,4km/h i snitt tog Mikko Heikkilä målgång som vinnare, tidigare hade Estniske Jaspar Vaher varit l...Publicerad: 2026-05-24 19:36:15
Heikkilä, Sesks och Reiersen på pallen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2026!
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, efter två segrar av Oliver Solberg och förra årets seger för Eyvind Brynildsen står nu Mikko Heikkilä och co-driver Kristian Temonen som vinnare, fighten med Teemu Suninen tog slut när landsmannen gick av vägen på nästa sista sträckan, Mikko kan strax hyl...Publicerad: 2026-05-24 18:21:40
Avgörandet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia nära, Lövhöjden och Ölme.
Nu ska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia avgöras, 13:02 inleds sträckan Lövhöjden 1 med sina närmare 9km - en utmaning att ta sig igenom för att timman senare starta Ölme 1 - en viktig sträcka att lära känna inför avslutningen på rallyt.
I Väse tankarna man bilarna innan de dra mot Lövhöjden för...Publicerad: 2026-05-24 11:59:54
Göthberg snabbast på Ekebybanan. 77 åkare kom till Ekebybanan för Majsprinten under lördagen, andra deltävling i Eskilstuna MK´s egna sprintcup. In som vinnare totalt hittar vi Per Göthberg 17 sekunder före ett gäng förare med Torbjörn Westerdahl och Anders Tunemar närmast.
För trimmat 2wd vann Pelle Wilén där man i totallistan ...Publicerad: 2026-05-24 09:37:13
Sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Bäckelid och Ängebäckstorp inleder.
Klockan 6:20 inleds sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med att hämta ut bilarna, åtta sträckor på närmare 99km ska köras. 07:40 är det start på Bäckelid som mäter närmare 2 mil. Lite transport och så direkt mot Ängebäckstorp 1 på 13km - en sträcka som startar 8:29.
I Molkom får bil...Publicerad: 2026-05-24 05:20:03
Thagesson snabbast i Zabrarallyt.
18 klasser för 99 startande när Zabrarallyt avgjordes som deltävling i bland annat Bilsport Rally Cup. Det blev hemmaseger totalt där Håkan Tagesson satte snabbaste tider med 6,9 sekunder till Patrik Karlsson, in som trea i klass och totalt Arvid Tobiazon. Christian Classon vann den trimmade B-klass...Publicerad: 2026-05-23 22:31:22
Vaher leder Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen femma.
Sju sträckor tog lördagen i Bauhuas Royal Rally of Scandinavia till mål, klassiska Värmskog och Stensjön där det var blåvita flaggor högst upp, in till service i Karlstad efter sträckorna kom Estländaren Jaspar Vaher. Han ledde rallyt redan under fredagen, kört stabilt och i högt tempo och menar att...Publicerad: 2026-05-23 21:55:19
Hägg snabbast i Vikingadansen. Tävlingen genomfördes i strålande väder med mycket publik på ett industriområde väster om Trelleborgs centrum. De tävlande var lyriska över banan var mycket välbyggd av Trelleborgs MKs bangrupp.
De tävlande körde banan tre gånger och varje gång fyra varv och dettagav en tävlingslängd på hela 18 k...Publicerad: 2026-05-23 21:13:38
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Eftermiddagen av första etappen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia går på klassiska sträckor, klockan 14:17 tar man start på Gårdsjö 1 med sina närmare 12km. 50-talet minuter senare går Colins 1 igång, sträckan med berömda Colins Crest nära målet - en given publikmagnet med feststämning.
I Sunn...Publicerad: 2026-05-23 13:30:22
|
| |