|
 Träffsäker debutant i Sydsvenska Rallycupen. PRESSRELEASE
Nu på lördag körs Sydrallyt, fjäre deltävlingen i Sydsvenska rallycupen. Klockan tio på lördagsmorgonen startar ekipagen från Tingsryd. Tävlingen är ett samarrangemang med Sydsvenska Rally SSR med målgång och prisutdelning i Karlskrona.
En av de intressantaste förarna är en av de två ledarna i Prispottslistan, Erik Sundqvist, Ljungby. Han delar ledningen med Stoffe Nilsson och de två representerar på många sätt ytterligheterna men också charmen med rallysporten och med Sydsvenska rallycupen. Medan Stoffe är hur rutinerad som helst, debuterade 1993, kör en fyrhjulsdriven Subaru med 300+ antal hästkrafter till ett värde av många pengar så kör Erik nu sin femte tävling, skall tygla 90 ystra hästar till ett värde av en halv mellandiff i Stoffes Subaru.
Vem är då Erik Sundqvist. 22 år gammal växte han upp med två rallykörande bröder, Patrik som med sin vita Golf ett tag dominerade grupp E i Småland medan Johan körde Volvo och sedermera BMW i Grupp H.
- Jag har ju varit med ute mycket förstås men fram till bara för nåt år sedan var det bara skytte som gällde. Det blev några JSM tecken blev det men i bakhuvudet fanns alltid detta att jag måste prova rally jag också.
Vintern 2017 tog Erik sin licens och sen börja en framgångssaga. Klasseger i Simrishamn, Silversprinten, Silverkongen och i Ljungby, det vill säga seger i fyra av fyra möjliga. I hemmatävlingen knep han inte segern förrän på sista sträckan vilket visar på en förmåga att fokusera och utestänga allt oväsentligt inför uppgiften.
- Det kan jag säga att jag säkert har med mig från skyttet där det verkligen gäller att hitta rytmen och vara fokuserad, säger Erik.
Erik jobbar till vardags som rekonditionerar efter att gått fordonsmekanikerutbildningen på gymnasiet. Där i den klassen hittade han också sin kartläsare Max Salomonsson som dessutom är en god hjälp i garaget. De kör så här långt utan noter. Många hävdar att C-förare skall göra det och när Erik utvecklar sitt förståndiga resonemang så kan man bara hålla med.
- Det är så mycket annat att ta in när man börjar köra rally och det viktigaste är att få känslan för samspelet mellan bil, förare och de yttre förutsättningarna. Tänk om intercomen helt plötsligt skulle sluta att fungera och jag inte har förmågan att ”läsa” vägen? När man kör med noter så handlar det fortfarande om att värdera den information jag får inklusive noterna och då är jag mer komplett om jag har en bra grund att stå på.
Vi önskar Erik och alla andra ekipage i Sydrallyt lycka till, Som sagt, första start klockan 10 från Tingsryd och för er som också tittar på SSR så kommer Sydrallyt på sträcka 8 till 11.
Följs oss också på facebook och på hemsidan www.ssrc.se där resultat för tävlingar och ställningen i cupen publiceras.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-05-25 14:38:34
|
|
ERC-tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årets andra deltävling i ERC serien - efter spanska Rally Sierra Morena på asfalt var det dags för Sverige och grus. Helgens vinnare, Mikko Heikkilä delar nu tabelltopp med premiärvinnaren Jose Antonio Suarez, in som trea helgens tvåa Martins Sesks.
Tack vare bon...Publicerad: 2026-05-25 05:54:19
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, så gick det för Svenskarna.
Den Svenska EM-deltävlingen tog målgång under söndagskvällen, det tuffaste startfältet genom rallyts korta men starka historia, en sekundfight med flera som pressats väl hårt. Tempot har varit högt, 122,4km/h i snitt tog Mikko Heikkilä målgång som vinnare, tidigare hade Estniske Jaspar Vaher varit l...Publicerad: 2026-05-24 19:36:15
Heikkilä, Sesks och Reiersen på pallen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2026!
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, efter två segrar av Oliver Solberg och förra årets seger för Eyvind Brynildsen står nu Mikko Heikkilä och co-driver Kristian Temonen som vinnare, fighten med Teemu Suninen tog slut när landsmannen gick av vägen på nästa sista sträckan, Mikko kan strax hyl...Publicerad: 2026-05-24 18:21:40
Avgörandet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia nära, Lövhöjden och Ölme.
Nu ska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia avgöras, 13:02 inleds sträckan Lövhöjden 1 med sina närmare 9km - en utmaning att ta sig igenom för att timman senare starta Ölme 1 - en viktig sträcka att lära känna inför avslutningen på rallyt.
I Väse tankarna man bilarna innan de dra mot Lövhöjden för...Publicerad: 2026-05-24 11:59:54
Göthberg snabbast på Ekebybanan. 77 åkare kom till Ekebybanan för Majsprinten under lördagen, andra deltävling i Eskilstuna MK´s egna sprintcup. In som vinnare totalt hittar vi Per Göthberg 17 sekunder före ett gäng förare med Torbjörn Westerdahl och Anders Tunemar närmast.
För trimmat 2wd vann Pelle Wilén där man i totallistan ...Publicerad: 2026-05-24 09:37:13
Sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Bäckelid och Ängebäckstorp inleder.
Klockan 6:20 inleds sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med att hämta ut bilarna, åtta sträckor på närmare 99km ska köras. 07:40 är det start på Bäckelid som mäter närmare 2 mil. Lite transport och så direkt mot Ängebäckstorp 1 på 13km - en sträcka som startar 8:29.
I Molkom får bil...Publicerad: 2026-05-24 05:20:03
Thagesson snabbast i Zabrarallyt.
18 klasser för 99 startande när Zabrarallyt avgjordes som deltävling i bland annat Bilsport Rally Cup. Det blev hemmaseger totalt där Håkan Tagesson satte snabbaste tider med 6,9 sekunder till Patrik Karlsson, in som trea i klass och totalt Arvid Tobiazon. Christian Classon vann den trimmade B-klass...Publicerad: 2026-05-23 22:31:22
Vaher leder Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen femma.
Sju sträckor tog lördagen i Bauhuas Royal Rally of Scandinavia till mål, klassiska Värmskog och Stensjön där det var blåvita flaggor högst upp, in till service i Karlstad efter sträckorna kom Estländaren Jaspar Vaher. Han ledde rallyt redan under fredagen, kört stabilt och i högt tempo och menar att...Publicerad: 2026-05-23 21:55:19
Hägg snabbast i Vikingadansen. Tävlingen genomfördes i strålande väder med mycket publik på ett industriområde väster om Trelleborgs centrum. De tävlande var lyriska över banan var mycket välbyggd av Trelleborgs MKs bangrupp.
De tävlande körde banan tre gånger och varje gång fyra varv och dettagav en tävlingslängd på hela 18 k...Publicerad: 2026-05-23 21:13:38
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Eftermiddagen av första etappen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia går på klassiska sträckor, klockan 14:17 tar man start på Gårdsjö 1 med sina närmare 12km. 50-talet minuter senare går Colins 1 igång, sträckan med berömda Colins Crest nära målet - en given publikmagnet med feststämning.
I Sunn...Publicerad: 2026-05-23 13:30:22
|
| |