|
 Andra raka SM-guldet i rally för Jerker och Mattias. PRESSRELEASE
Förutsättningarna var enkla, den som var först i mål av Jerker Axelsson eller Mats Jonsson skulle ta SM-guld i kungaklassen Trimmat 4WD i Rally-SM.
Med totalvinst i finaltävlingen Rally Uppsala så fanns det inget som kunde stoppa Jerker Axelsson och Mattias Andersson att ta sitt andra raka SM-guld.
Efter en händelserik säsong så avslutade Jerker och Mattias den på samma sätt som den startade, med en totalvinst i en SM-deltävling. Med två vinster under säsongen och en rad pallplaceringar så räckte det hela vägen till guldet
Finaltävlingen Rally Uppsala startade på bästa möjliga vis för Trollhättebon Jerker och Säfflebon Mattias.
- Vi var snabbast med över 15 sekunder till närmaste i klassen på första sträckan som kördes i mörkret på fredagskvällen, berättar Jerker
Under lördagen kördes de avslutande åtta sträckorna och Jerker hade en komfortabel ledning inför dagen, 17,6 sekunder före Robin Friberg på en andraplats. Men redan efter dagens första sträcka hade den krympt till 3,5 sekunder bara.
- Vi startade alldeles för försiktigt så vi tappade en del tid på första men sedan flöt det på bra hela dagen, berättar Jerker
Med tre raka sträcksegrar och en ledning med nära halvminuten så blev det taktiskt körning på sista sträckorna.
- Vi tog det lite lugnare för att inte riskera nått men på sista sträckan försökte vi faktiskt ta en sträckseger, men efter att ha träffat en sten efter halva sträckan så drog vi på oss en punktering så det blev ingen sträckseger, berättar Jerker
Till slut blev segermarginalen 23,6 sekunder före Robin Friberg och Mats Jonsson på en tredjeplats, 36,1 sekunder efter.
- Det har varit ett grymt händelserikt år med vinster, avåkningar och mycket problem men ändå klarar vi att ta guldet. Är en härlig känsla att få fira guldet tillsammans med teamet och Mattias,. Jag vill även passa på att tacka alla sponsorer, mekaniker, alla hjälpt till på nått sätt under året , avslutar Jerker
» Pressrelease från Bike Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
ERC-tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årets andra deltävling i ERC serien - efter spanska Rally Sierra Morena på asfalt var det dags för Sverige och grus. Helgens vinnare, Mikko Heikkilä delar nu tabelltopp med premiärvinnaren Jose Antonio Suarez, in som trea helgens tvåa Martins Sesks.
Tack vare bon...Publicerad: 2026-05-25 05:54:19
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, så gick det för Svenskarna.
Den Svenska EM-deltävlingen tog målgång under söndagskvällen, det tuffaste startfältet genom rallyts korta men starka historia, en sekundfight med flera som pressats väl hårt. Tempot har varit högt, 122,4km/h i snitt tog Mikko Heikkilä målgång som vinnare, tidigare hade Estniske Jaspar Vaher varit l...Publicerad: 2026-05-24 19:36:15
Heikkilä, Sesks och Reiersen på pallen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2026!
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, efter två segrar av Oliver Solberg och förra årets seger för Eyvind Brynildsen står nu Mikko Heikkilä och co-driver Kristian Temonen som vinnare, fighten med Teemu Suninen tog slut när landsmannen gick av vägen på nästa sista sträckan, Mikko kan strax hyl...Publicerad: 2026-05-24 18:21:40
Avgörandet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia nära, Lövhöjden och Ölme.
Nu ska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia avgöras, 13:02 inleds sträckan Lövhöjden 1 med sina närmare 9km - en utmaning att ta sig igenom för att timman senare starta Ölme 1 - en viktig sträcka att lära känna inför avslutningen på rallyt.
I Väse tankarna man bilarna innan de dra mot Lövhöjden för...Publicerad: 2026-05-24 11:59:54
Göthberg snabbast på Ekebybanan. 77 åkare kom till Ekebybanan för Majsprinten under lördagen, andra deltävling i Eskilstuna MK´s egna sprintcup. In som vinnare totalt hittar vi Per Göthberg 17 sekunder före ett gäng förare med Torbjörn Westerdahl och Anders Tunemar närmast.
För trimmat 2wd vann Pelle Wilén där man i totallistan ...Publicerad: 2026-05-24 09:37:13
Sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Bäckelid och Ängebäckstorp inleder.
Klockan 6:20 inleds sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med att hämta ut bilarna, åtta sträckor på närmare 99km ska köras. 07:40 är det start på Bäckelid som mäter närmare 2 mil. Lite transport och så direkt mot Ängebäckstorp 1 på 13km - en sträcka som startar 8:29.
I Molkom får bil...Publicerad: 2026-05-24 05:20:03
Thagesson snabbast i Zabrarallyt.
18 klasser för 99 startande när Zabrarallyt avgjordes som deltävling i bland annat Bilsport Rally Cup. Det blev hemmaseger totalt där Håkan Tagesson satte snabbaste tider med 6,9 sekunder till Patrik Karlsson, in som trea i klass och totalt Arvid Tobiazon. Christian Classon vann den trimmade B-klass...Publicerad: 2026-05-23 22:31:22
Vaher leder Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen femma.
Sju sträckor tog lördagen i Bauhuas Royal Rally of Scandinavia till mål, klassiska Värmskog och Stensjön där det var blåvita flaggor högst upp, in till service i Karlstad efter sträckorna kom Estländaren Jaspar Vaher. Han ledde rallyt redan under fredagen, kört stabilt och i högt tempo och menar att...Publicerad: 2026-05-23 21:55:19
Hägg snabbast i Vikingadansen. Tävlingen genomfördes i strålande väder med mycket publik på ett industriområde väster om Trelleborgs centrum. De tävlande var lyriska över banan var mycket välbyggd av Trelleborgs MKs bangrupp.
De tävlande körde banan tre gånger och varje gång fyra varv och dettagav en tävlingslängd på hela 18 k...Publicerad: 2026-05-23 21:13:38
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Eftermiddagen av första etappen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia går på klassiska sträckor, klockan 14:17 tar man start på Gårdsjö 1 med sina närmare 12km. 50-talet minuter senare går Colins 1 igång, sträckan med berömda Colins Crest nära målet - en given publikmagnet med feststämning.
I Sunn...Publicerad: 2026-05-23 13:30:22
|
| |