|
 Händelserik rallyfest när VOC körde säsongspremiär. PRESSRELEASE
Det blev den utlovade vinterrallyfesten i Sundsvalls skogar när VOC Mekonomen Rally körde premiär i såväl sin SverigeSerie som Europaserie. Tuffa fajter och underhållande rally för publiken. Men hela åtta mil utmanande specialsträckor av absolut toppklass krävde också sin tribut, det var mer än en som fick användning för såväl snöspadar som av bärgningshjälp.
Det allmänna omdömet bland förarna och teamen var nära nog enhälligt efter årets premiärtävling i Sundsvall, fantastiskt bra tävling. Väl utvalda vägar. Otroligt fint underlag, något som en vinter som denna verkligen inte skämt bort någon rallyförare med. Trevliga och duktiga funktionärer. Och ovanpå allt så sken solen och satte den riktiga pricken över i.
– Det är bara att gratulera SMK Sundsvall, eldsjälen Henrik Hedström och hela det härliga teamet runt honom. Ni går från klarhet till klarhet och VOC Mekonomen Rally är som klass stolta att få vara med och bidra i er utveckling. En av startfältets allra mest rutinerade och meriterade förare sammanfattade dagen med orden ”en av de bästa vintertävlingar jag kört”, de orden fångar det mesta, säger klassansvarig Roger Fransson.
Med detta blev Sundsvall en väldigt värdig premiärtävling för VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie liksom i klassens Europaserie, VOC Nordic West Euro Cup.
Patrik Adolfsson vann högsta elitklassen
I fjol körde den unge värmlänningen Patrik Adolfsson i Elit B i Sundsvall, men det hindrade honom inte från att ändå vara totalsnabbast. Detta skapade förstås ett favorittryck även i år.
– Eftersom att Patrik nyss klassat upp och det här var premiärtävling så gick han lågt seedad i klassen. I Elit A innebär det att man startar väldigt tidigt och därför knappt har några spår att hitta driv i. Det hindrade inte Patrik. Han var ändå snabbast och körde till sist in med en ganska komfortabel seger.
Men det fanns fler som imponerade.
– Ett annat namn som fanns med i försnacket var Pär Nordahl. Och han öppnade också med en sträckseger på dagens första långa sträcka och körde till sist in på en total andraplats. Men, sträcksegern på första sträckan delade Pär med den joker som nämndes i ”inför reportaget”. Nils Fransson som numera är gift och därför heter Östgård gjorde något som få lyckats med tidigare. Han kom tillbaka för ett gästspel i klassen efter ett uppehåll på flera år och var med i det grymma tempot redan från första metrarna, och detta trots att han fick gå ut först av alla och spåra. Nisse följde upp med en sträckseger till på dagens sista sträcka och säkrade med detta en fin tredjeplats. Hoppas vi får se mer av Nils i SverigeSerien.
Andreas Broberg i Elit B
Ett par avåkningar påverkade resultatet i den lägre elitklassen. Ett av de hetaste namnen i försnacket var Dennis Askling. Men Dennis var tvungen att skotta snö i två minuter redan halvvägs in på dagens första sträcka. Överraskade i inledningen gjorde istället Rickard Gustafsson som kom till Sundsvall med minst sagt begränsad erfarenhet av rally på snö och is, och trots det låg med i toppstriden, starkt! Men allra mest imponerade Andreas Broberg som tog sträcksegern redan på första sträckan.
– På dagens tredje sträcka så parkerade Rickard ordentligt och skottade snö i en dryg halvtimme, bara för att parkera igen, ännu stabilare i vallen på dagens sista sträcka. Med detta så handlade den lägre elitklassen väldigt mycket om Andreas Broberg som klassat upp efter att han vann Cupklassen i fjol och om Fredrik Eckhardt. Båda imponerade stort hela dagen, Andreas allra mest. När snöröken lagt sig så vann Andreas tämligen komfortabelt, med Fredrik på andra plats. Och en annan Fredrik med efternamnet Jansson, som också fanns med redan i försnacket, på tredje plats.
Patrik Westerberg ohotad i Cupklassen
I VOC Mekonomen Rallys cupklass blev inte striden riktigt så tät som många hade trott på förhand.
– Det är bara att lyfta på hatten för Patrik Westerberg. Han dominerade hela dagen stort. Visserligen hann rutinerade tyske föraren Karl-Friedrich Beck med att knipa en knapp sträckseger på dagens andra sträcka men Patrik var egentligen aldrig hotad. Och när Karl-Friedrich i upphetsningen satte bilen i en stolpe på dagens avslutande sträcka så var han inte längre att räkna med. Patrik vann med komfortabla 1 minut och 34 sekunder före Dennis Rådström, som i sin tur var stabila 37 sekunder före tredjeplacerade Mikael Bodén.
Bara att konstatera att återväxten är stabil även i VOC Mekonomen Rally. Nästa år heter den uppklassade unge talangen med stor sannolikhet Patrik i förnamn och Westerberg i efternamn. Den tid han körde in på i Sundsvall skulle redan nu ha placerat honom på andra plats i Elit B. Vad månde bliva?
Något av ett antiklimax bland våra juniorer
Även bland våra duktiga rallyjuniorer så brukar det vara riktigt hårda fajter. Här tävlar ju dessutom juniorerna mot andra juniorer i andra bilmärken och klasser, men just våra VOC Mekonomen Rally ungdomar är nästan alltid snabbast. Men i helgen kom striden av sig redan på dagens andra sträcka.
– På första sträckan för dagen tog klassens jätteduktiga juniortjej, Lina Björklund ett grepp om handlingarna med sträckseger på knappa 12 sekunder. Men Lina körde av ordentligt på den andra sträckan och kom inte upp innan rallyts slutbil. Efter det blev rallyt en ren defilering för Mattias Jacobsson som körde smart och kontrollerat, höll ihop det ända in i mål och bärgade 30 välkomna poäng.
Tack Sundsvall för i år. Jag tror och hoppas att vi ses igen vid den här tiden nästa år.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Historiker uppför Ånnabodabacken.
Ånnabodabacken hos Teknis MC bjuder på deltävling i Historiska Back & Sprintcupen där den 900m långa backen ska avverkas under lördagen.
20 åkare i åtta klasser för rallyts historiska åkare - Hans-Åke Söderqvist, Lars Larsson, Per-Erik Sköldin, Håkan Huggare, Morgan Björn, Karl-johan Lövgren, Ste...Publicerad: 2026-05-07 05:54:24
Svenska Sprintserien summerar premiärhelgen i Strängnäs.
Strängnäs bjöd den 2-3:e maj in till första tävlingshelgen i Svenska Sprintserien för 2026. På lördagen stod 77 förare redo på startlinjen för att dra igång den populära och familjära cupen som sträcker sig över totalt sex helger och totalt 12 individuella tävlingar.
Alla tävlingar går ut på att...Publicerad: 2026-05-06 21:03:20
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
Rally-VM är till salu och många team och förare ser fram emot en förändring.
– Det första jag skulle göra är att ge VM-serien till alla tv-kanaler så att alla kan se showen, säger Oliver Solberg.
Samtidigt jagar Solberg en topplacering i året VM-serie och seger i årets första grusrally som ...Publicerad: 2026-05-06 20:04:31
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
Shakedown inför Rally de Portugal pågår - och den planerade WebTV sändningen från promotorn uteblev inför helgens tävling. För Rally1 klassen ser de flesta ut att ha avslutat körningen och då ses Thierry Neuville som snabbast. Belgaren är tre tiondels sekund före Sami Pajari, ännu ett par till Adrie...Publicerad: 2026-05-06 18:52:29
Toarps MK med Borås Bil Rallysprint, nästa deltävling i SSRC.
Vi i Toarps MK arrangerar Borås Bil Rallysprint den 30:e maj, anmälan öppen och anmälningarna börjar sakta trilla in.
Vår tävling är andra deltävling i Svenska Sprintrallycupen 2026, det serveras två sträckor som körs två gånger. Cirka 14km härliga SS. Observera att det är en ny sträckning i år o...Publicerad: 2026-05-06 18:01:27
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Till helgen gör Katrineholmsföraren Mille Johansson sin fjärde WRC2-start för säsongen, när han och kartläsaren Johan Grönvall kör Portugals VM-deltävling på grus tillsammans med M-Sport Ford.
För två veckor sedan stod Mille och Johan för en stark avslutning på Kanarieöarnas VM-rally, där dom var...Publicerad: 2026-05-06 14:04:15
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.
Promotorns sändning uteblev p.g.a. tekniska problem!
Vid klockan 16:00 startar WRC Promotorns websändning från shakedown, den kan ses i vår WebTV & Video avdelning. Som fjärde bil ut på sträckan Baltar över 5,7km går Oliver Solberg och Elliot Edmondson. Första omgången går i VM tabellens o...Publicerad: 2026-05-06 13:10:36
32 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan bara 25 tävlar om VM-poäng.
32 ekipage för Forum8 Rally Japan varav 25 anmälda för WRC-klasser, tio ekipage för Rally1 varav hälften Toyota Gazoo Racing med Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sebastien Ogier för märkesteamet. I eget team Sami Pajari och utom teampoäng kör Takamoto katsuta.
Adrien Fourmaux och Thierry Neuville få...Publicerad: 2026-05-06 08:55:42
Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
Sjätte WRC deltävlingen och första riktiga grusrallyt, Portugisiska Vodafone Rally de Portugal kör efter eget tidsschema, det innebär shakedpown onsdag eftermiddag. Redan 16:01 går Elfyn Evans ut på 5,7km långa Baltar för att testa känslan i bilen inför rallystarten torsdag eftermiddag.
Som fjärd...Publicerad: 2026-05-06 05:53:42
Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen. Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...Publicerad: 2026-05-05 18:58:06
|
|
Tidigare nyheter:
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.
32 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan bara 25 tävlar om VM-poäng.
Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
Så gick det i lördagens Krutrace.
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » 70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal. » Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag. » Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans. » Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live. » Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris. » Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|