NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Björn Adolfsson ligger bra till i tabellen efter två deltävlingar.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Mattias Ledin är en av fortåkarna i grup E.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Kim Nydén är snabb i b-klassen.
Maxat startfält i Nyköpings populära Gästabudstrofé.

Störst intresse har Gästabudstrofén med SMK Nyköping i spetsen lockat för helgen, med ett stort geografiskt upptagningsområde och Svenska Rallycupen, Suzuki 1300 RallyCup, Södermanland / Västmanlands DM samt Östergötlands DM som ingående serier talar det för spännande och stort tävling. Banan mäter 18 mil varav knappt fem är uppdelade på sju specialsträckor.
190-talet ekipage har anmält sig till tävlingen - de inledande sju i ungdomsrally där Henrik Johansson är given favorit, där bakom väntas också förare som Pontus Lönnström hänga på i tempot. Suzuki 1300 Rallycup mönstrar 15 bilar i nästkommande klass, en lång rad förare har chans på täten, främst syns Stefan Sollenfelt, Ola Strömberg, Daniel Budin och Jan-Erik Eriksson som vassa förare.
Totalt 30-talet med 4wd, två tredjedelar är a-förare där Eddie Hörbing får gälla som storfavorit, efter flera fina resultat i tävlingen tidigare kan vi vänta oss seger, snabba i cupen är också Björn Adolfsson, Eric Johansson, Jacob Jansson samtidigt som nya namn hittat hit, Thomas Thunström och Algot Öberg. Bland b- och c-förarna hittas Gabriel Savela, Oscar Johansson och Dick Larsson.

Tufft och tätt att vänta i 2wd.
34 åkare i A-förare 2wd - Mikael Ericsson är given favorit efter de två inledande resultaten i Svenska RallyCupen. Fredrik Eriksson, Philip Haag och Jonas Johansson är andra fortåkare med framhjulsdrift. När det gäller de med drivning bak ses Patrik Larsson, Christopher Zeijlon och Kaj Banck bland ett stort gäng fortåkare. Premiär i cupen gör snabbe Tobias Söderqvist som kommer vara en given kandidat i toppen.
Två otrimmade klasser på tur, VOC med 24 bilar och där på grupp E med futtiga tre startande. Volvo Original bjuder på ett riktigt getingbo, flitigt tävlande Kristoffer Karlsson åker till topplaceringar var helg, från "norr" kommer snabbe ynglingen Anton Brorsson. Topp tre i tabellen efter inledande två deltävlingarna är Anton Suontausta, Mattias Andersson och Andreas Pettersson - givetvis är de med också här för viktiga poäng i striden om klassen. Till start väntas också långväga VOC generalen Roger Fransson. Max Nensén, Tobias Isaksson och Tomas Wärn gör upp i grupp E klassen för a-förarna.
22 b-förare med 2wd ska göra upp i en spännande och tät klass, Knutte Edenholm leder i cupen. Klassen brukar bjuda på show med många förare som vill uppåt i karriären - det stora flertalet med bakhjulsdrift som ger lite extra valuta för publiken - bland dem Christian Gabrielsson, Alan Karlsson, Emil Karlsson, Kim Nydén och Mikael Wiberg. Samtidigt är Johan Östlund och Anton Samuelsson två av de som föredrar framhjulsdrift.
Appendix K lockar gammelbilarna till tävling, dock aningen klent denna gång med bara 13 startande, kanske har man redan börjat skruva för Midnattssolsrallyt. Men trots det är startfältet kvalitativt, Ola Axelsson, Claes Molin, Frank Mårdh och Lars Pettersson rattar vassa bilar som tillhör täten, i de mindre trimmade vagnarna återses namn som Rolf Norlin och Gunnar Asplund.

Många c-förare på väg uppåt i karriären.
Om grupp E var tamt i A/B förarklassen är det starkare bland c-förarna, 17 gasvilliga åkare med Johannes och Jörgen Joons, fortåkande Mattias Ledin.
10-talet bilar till c-förare 2wd där Thomas Andersson, Henrik Carlzon och Jonas Sandin är tre av förarna.
Avslutar gör de 11 c-förarna i VOC - här har Rickard Gustafsson och Rasmus Lundh en härlig fight - båda med var sin seger och andraplats i inledningen. Andreas Liljeberg är tre i cupen och syns i täten han också

* Anmälningslista, se
"Inbjudningar".

Publicerad:






Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Tidigare nyheter:
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.