NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Lucas Karlsson och Isak Reiersen ses i landslaget bland rallynamnen.

© M-Sport, JWRC.
© M-Sport, JWRC.
Mille Johansson och Johan Grönwall fick en flygande start på året, vann Junior WRC klassen i Rally Sweden och ses fortsatt i landslaget.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Mattias Adielsson är en annan rallyåkare som ses i landslaget.
Landslaget blir ännu snabbare, Bilsportlandslaget växer, 14 rallynamn i listan.
PRESSRELEASE

Ida Zetterström blir första dragracingförare som tar steget in i landslaget.
Erfarenhetsutbytet mellan sportgrenar och mellan senior och junior är en nyckel för oss, så det betyder otroligt mycket att nu få in Ida Zetterström och dragracingen i landslagsverksamheten, säger förbundskapten Pier Steffansson.

När truppen för 2024 års säsong presenterades så var det några nya namn med.

Men det som kanske sticker ut allra mest är att sportgrenarna rally, rallycross, racing, karting och crosscart nu får sällskap av dragracing.

Ida Zetterström – som just nu bor i Indianapolis för att vara nära sitt stall JCM Racings högkvarter i Brownsburg, Indiana – tar i år steget upp till NHRA:s Mission Foods Drag Racing Series Top Fuel och blir för första gången uttagen.
Att som första dragracingförare bli uttagen i landslaget är inte bara stort för mig, det är stort för svensk dragracing. Jag har jobbat för detta i flera år, och ser nu fram emot att få både för vara en del av landslaget och kunna öppna dörrar för andra svenska förare som satsar på en karriär inom dragracing på högsta nivå, säger Ida Zetterström.

I landslaget får hon sällskap av väntade namn som till exempel Johan Kristoffersson (sexfaldig världsmästare i rallycross), Marcus Ericsson (Indy 500-vinnare), Oliver Solberg (WRC2-vinnare i Rally Sweden) och Mikaela Åhlin-Kottulinsky (Extreme E-segrare) samt Viktor Gustafsson (VM-guld i karting).
Det ska bli otroligt spännande att få jobba med Ida Zetterström. Hennes erfarenhet och på det sätt hon lyckats ta sig till världstoppen i sin sport är väldigt inspirerande för våra unga förare och jag är säker på att vi kan hjälpa henne bli ännu lite bättre, säger förbundskapten Pier Steffansson.

Tillsammans med Ellinor Aspeqvist (assisterande förbundskapten) driver Pier Steffansson bilsportlandslaget på ett metodiskt och utvecklande sätt.

Förarna får inget ekonomiskt stöd, men de får tillgång till en stor stödapparat.
Landslaget har verkligen blivit en framgångsformel för oss. Vårt huvudsyfte är att utveckla förare och kartläsare och ge dem så många verktyg som möjligt. Det kan vara allt från fysisk träning, kravspecifikationer och nutrition till träningsläger, mental träning, nätverkande, arbete med partners och sponsorer samt forskning och utveckling, säger Pier Steffansson.

Vi har tagit stora kliv i landslagsarbetet och jobbar tätt med bland annat Riksidrottsförbundet. Jag och Pier har hittat ett bra upplägg och våra olika erfarenheter gör att vi kompletterar varandra på ett perfekt sätt, säger Ellinor Aspeqvist.

Landslaget inleder 2024 med ett första läger under mars månad, där fystester blandas med körträning i karting.
Vi kommer naturligtvis jobba hårt för att säkra landslagets verksamhet och upplägg framöver, vi har något riktigt bra på gång och ser fram emot att få visa det.

Vad händer annars under 2024?
Under året händer det många spännande saker. Förutom FIA Motorsport Games så satsar vi på FIA Karting Academy Trophy och Rally Jameel. Dessutom fortsätter vår vanliga landslagsverksamhet med läger, utbildningar, dialoger med Riksidrottsförbundet och den vanliga stödapparaten. Målsättningen är att få fram ännu fler svenska förare i absoluta världstopp.

Här är några av de saker Bilsportlandslaget gör.
Förbundskapten Pier Steffansson berättar:
+ Fystester på Bosön
– Vi har skapat ett fystestprogram tillsammans med labbet på Bosön. Oerhört viktigt för oss att hitta delar där vi kan förbättra oss ytterligare.

+ Mental rådgivning
– Mental rådgivning är en av många faktorer vi jobbar med. Ett antal olika rådgivare jobbar med våra förare som tydligt sagt att det är tack vare det som gjort att de är var de är i dag.

+ FIA Rally Star
FIA Rally Star, det internationella förbundets satsning för att hitta en talang som får support att köra Rally VM. 2022 gjorde Sverige uttagningar, där vinnarna fick åka till Europafinalen och tävla om det stora priset – att vara en av förarna som får vara med i träningsprogrammet med möjlighet att köra JVM.

Till Europafinalen åkte totalt åtta svenskar och tävlade mot sammanlagt 82 startande.
– Det blev en succé för oss. Vi blev bästa nation, Maja Hallen-Fellenius vann sin klass och Patrik Hallberg blev runner-up i totalen. Därtill fyra svenskar i finalen av totalt 18. Toppa det med att Hallberg kort efter avslutad final blev inbjuden av FIA som förarcoach till delfinalen som avgjordes i Abu Dhabi, säger Steffansson.
– Maja Hallen-Fellenius, som vann sin klass i Europafinalen, fick åka en världsfinal för kvinnor som avgjordes våren 2023 i Italien, där hon slutade på en andraplats.

+ Körläger
I början av maj samlade Svensk Bilsport delar av sitt landslag för ett lyckat dagläger på Järfällabanan. Fokuset för dagen låg på att köra karting, nätverka och utbyta erfarenheter mellan förare samt få mängdträning med körning. Närmare 15 deltagare från flera olika discipliner, både från asfalt och grus var samlade för att ge sin tolkning på körteknik.
– Det är så givande för våra förare att komma samman, dela erfarenheter och utveckla varandra.

+ Läger, teori & fysträning
Föreläsningar och teambuilding kombinerat med fysträningsprogram

+ Partnerdagar
– Vi arrangerar en gemensam aktivitetsdag för landslagsförarnas partners. 2023 kördes ett långlopp i banracing där alla förare kunde bjuda med sig sina partners för en bilsportdag där dom själva får sitta bakom ratten. En dag fylld med människor och nätverkande som skapar möjligheter.

+ Codrivergruppen
Ett nystartat projekt 2023 är en kartläsargrupp inom landslaget med mål att utveckla kartläsare som idag tävlar på internationell nivå. Målet är att skapa nätverk, erfarenhetsutbyte och mentorskap. Patrik Barth leder gruppen tillsammans med landslaget och jobbar även med förare i landslaget för att utveckla notskrivning.

+ Arbetet på fältet, nätverkandet
– Fältarbetet är en viktig del i landslagsledningens arbete. Synlighet, nätverk och kommunikation på partnermöten, med riksidrottsförbundet, olika idrottsforum, medverkan på tester och tävlingar och teambesök ger oss en inblick och kunskap som är viktiga pusselbitar till framgångarna.

+ Juridisk rådgivning
Motläsning, kontrakt och rådgivning

+ Presentationsmaterial, mediaträning, Content creations
Support vid framtagning av material

+ Juniorprojekt, banracing
– Ett arbete där vi ger unga talanger chansen att prova tävla i karossbil genom ett samarbete mellan Porsche Sprint Challenge och Svenska Bilsportförbundet. Arbetet påbörjades 2022 och till säsongen 2023 föll bitarna på plats. Rutinerade landslagsföraren Thed Björk som var mentor och coach för juniorerna – ett skolboksexempel på erfarenhetsutbyte från senior till junior.

Tre förare tävlade med bilen säsongen 2023: Joel Bergström, William Karlsson och Viktor Gustafsson

+ Erfarenhetsutbyte mellan sportgrenar
– Nätverksdelen är oerhört viktig för oss. Det finns så mycket kunskap och erfarenhet att dela med sig av när man samlas på våra läger.

+ FIAs tjejsatsning
– Jag var invald i FIAs Women In Motorsport Commission, för att jobba för att främja kvinnorna i bilsporten. Det finns stora utmaningar för kvinnor att komma fram även i vår sport, därför känns det till exempel extra bra att vi lyckas få fram Klara Andersson till världstoppen.

+ FIA Motorsport Games
– Bilsportens motsvarighet till OS, det kör vi under landslagsflagg. Förra gången var vi med i åtta av 16 discipliner, i oktober siktar vi högre.

Rallyförare:
» Calle Carlberg
» Isak Reiersen
» Jari Liiten
» Mattias Adielsson
» Mille Johansson
» Oliver Solberg
» Patrik Hallberg
» Tom Kristensson

Co-driver:
» Johan Grönvall
» Johan Johansson
» Jonas Andersson
» Julia Thulin
» Lucas Karlsson
» Patrik Barth

Övriga:
» Albin Stureson
» Alexander Gustafsson
» Alfred Nilsson
» Casper Jansson
» Caspian Hagman
» Dino Beganovic
» Felix Rosenqvist
» Ida Zetterström
» Isak Sjökvist
» Jesper Sjöberg
» Jimmie Österberg
» Joel Bergström
» Joel Eriksson
» Joel Granfors
» Johan Kristoffersson
» Jonathan Engström
» Kevin Hansen
» Klara Andersson
» Linus Granfors
» Linus Lundqvist
» Lukas Andersson
» Marcus Ericsson
» Mikaela Åhlin-Kottulinksy
» Nils Andersson
» Noel Eliasson
» Norton Andreasson
» Oliver Eriksson
» Oliver Söderström
» Oscar Pedersen
» Rasmus Lindh
» Scott Kin-Lindblom
» Thed Björck
» Timmy Hansen
» Viktor Andersson
» Viktor Gustavsson
» William Karlsson


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2024-03-01 02:26:52






Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Det var som vanligt stenhårda fajter i alla klasser när Nya SverigeSerien fortsatte årets serie i Ljungby. I högsta VOC klass Elit A/B var det Emil Karlsson med Alexander Svensson i Codriversätet som tog hem segern. Olle Andersson och CoDriver Tobias Andersson tog hem segern i VOC C. I Grupp F så im...

Publicerad: 2026-06-08 17:59:14


Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Onotade rallyserien körde under lördagen årets tredje deltävling, Enerco Malmjärn Runt hos Hofors MS. Vi tar en snabb titt i tabellen efter helgen och kikar hur läget ser ut inför kommande deltävlingar, närmast Engh Mek Rallyt hos Bärke MK den 15:e augusti.

För trimmat 2wd ser vi Peter Johansson,...

Publicerad: 2026-06-08 09:01:11


Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
© emotorsport.seSommarens historiska och givna klassiker, Midnattssolsrallyt körs i år från Tierp Arena med MK Tierp som arrangör ihop med KAK. Rallyt som stängde anmälan på 180 bilar får delar av helgen sällskap av Rally Uppland för Supercupen och Upplands DM som just nu fyller på med 20-talet bilar - dit stänger ...

Publicerad: 2026-06-07 18:38:42


Tidigare nyheter:
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Sprintserien kör vidare, nu tävlingshelg i Ljusdal.
Stage Event Skållerud centrum för Rally Killingen & SM Veckans Rallysprint.
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
Full fart och dramatik i Borlänge – Sprintcupens andra helg avgjord.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp.
»
58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor.
»
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
»
182 tävlande till Midnattssolsrallyt i Tierp.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.