NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Tillbaka i den vita Volvon som i höstas förvandlades till mer eller mindre skrot! Men nu åter i ett fantastiskt skick! Tommy Eliasson Storfors MK har koll på sina grejer och är väl förberedd inför start i ”South Swedish Rally”. – Det blir nog 4 nya Yokohama på bilen tror jag, ska ringa och beställa idag.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Ett riktigt kraftpaket är vad det är! Den rakt ställda motorn med EVO-topp lämnar ingen sann Volvoentusiast oberörd. Vrider man om nyckeln och startar, är det som ljuv musik för örat!

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Tommy Eliasson och Richard Svensson åker på Rieger stötdämpare i fram och Öhlins i bak. - Jag är nöjd med väghållningen, men stötdämparna skulle nog behöva ställas in av en specialist. Jag provade justera själv lite i bak förra året, men det blev för hårt. Fick tips av Emil Karlsson och justerade om.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Den väl meriterade och skicklige kartläsaren Richard Svensson Storfors MK är redo för ”South Swedish”. Och han ser fram emot rallyt!
Intervju, Tommy och Richard redo för South Swedish Rally.

Efter extraarbetet till följd av kraschen i Rikspokalen, avverkades första SM-tävlingen i Lima för Tommy Eliasson och Richard Svensson.
Bilen gick bra, men det var bara jag i mitt huvud som inte ville åka av vägen. Så det gick inte så fort. Det blev som en inkörning av bilen och gick på säkerhet, det säger Tommy till undertecknad, Nils-Brage Pettersson när de möts om ett nytt rallysnack inför kommande tävlingar.

Resultatet blev en 15:e plats i klassen, konstaterar Tommy, då vi sitter i Sjölunda och resonerar vid köksbordet. Nästa tävling blev Midvintersprinten i Hällefors.
- Då hade jag med mig Tomas "Stadra" Karlsson som kartläsare.
Det var ju han som bidrog till att bilen nu är tillbaka i toppskick igen, plåtspecialist som han är.

Luriga vägar i Småland.
Sedan stod Silverratten i Älmhult på programmet. Undertecknad har erfarenhet av dessa vägar tillsammans med Gunnar Englund. 1997 på SS3 efter ett backkrön med en påföljande vänster, slog vi i en sten och krökte drivaxeln.
Det är stenar överallt, säger Tommy. Det var ett bra startfält i klassen dessutom. Jag tyckte det gick lite taffligt på första sträckan, men Richard tyckte det gick bra. Den här gången var jag dock lite nervös innan starten!
Varför?
- Ja, snart ska jag utomlands och kommer hem tre dagar innan South Swedish Rally. Då ska jag jobba, då får det inte gå sönder!

Men på sträcka 4 tog jag i.
- Då fick jag tillbaka den här attackkänslan.
Den sträckan var på 1,1 mil, annars var det korta sträckor.
- Jag hade väl kvar lite av det där att, nu måste man ta i! Richard sa också att han tyckte inget fanns kvar av ”skrotningen” mot slutet av tävlingen.
Tommy Eliasson var riktigt nöjd efter Silverratten i Älmhult, det var ju ett bra startfält, nästan SM-klass. Då Patrik Flodin lämnat klassen, kanske Mattias Adielsson blir den som kommer jagas? Spännande blir det.

Tommy gjorde det riktigt bra
- Ja, det tycker jag! Målet var att ta det lugnt i Lima och komma i mål efter kraschen i Rikspokalen, säger Richard och fortsätter.
- Det blev en perfekt genomkörare och test av samarbetet oss emellan, dessutom. I Silverratten senare gick det ”som vanligt” igen, nästan omgående. Och han tog det lugnt bland alla stenar, det fanns marginal kvar, tyckte jag. Det kändes som det var säkert kört!

Vi har fått en bra uppladdning.
Man kan inte säga annat, tycker Richard. Vi får hoppas det håller i sig, att vi är jämna. Att vi kan behålla tempot. Förhoppningsvis är det också lite mer plats efter vägarna. Jag har läst karta åt många genom åren och van att ligga långt fram i noterna, men också att ligga nära närmsta sväng. Då läser jag på i ett raskt tempo och repeterar om nödvändigt. Det ställer också krav på mig!

Lönsamt göra egna noter.
- Vi har varit inne lite på det och jag har sagt till Tommy att det skulle vara lönsamt om vi skrev egna noter. Då behöver man inte ha med lika mycket information. Men man måste träna mycket på det och lita på sig själv, att det man sätter är riktigt!
Vad blir skillnaden?
Man åker fortare, säger Richard!

Under 2018 och i början av 2019 åkte jag med Järnboås snabbe rallyförare Pontus Lönnström. Vi kom in på det där och började skriva egna noter. Det blev en helt annan körning, mycket lugnare och tryggare. Men det är klart, man måste lita på sig själv! Men det viktigaste är ju att man har roligt, avslutar Richard Svensson från hytten i sin skogsmaskin strax bortom Viker.

Man kan inte annat än att hålla med!

Publicerad: 2023-05-08 06:31:29






Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Tidigare nyheter:
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.