NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Max McRae Motorsport.
© Max McRae Motorsport.
Max McRae och pappa Alister gästade i förra veckan M-Sport Polen för Rally3 test.
Nästa generation McRae drömmer om Rally Sweden, siktar på JWRC 2023.

Till nästa säsong siktar Max McRae på Junior WRC serien WRC4 Junior, alternativet blev inte mindre intressant efter en testdag med M-Sport Polen i en Ford Fiesta Rally3.

Max är nästa generation McRae, son till Alister McRae som i sin tur var bror med bortgångne Colin McRae och farfar är Jimmy McRae. Med andra ord finns rallykörning i generna på den nyligen 18 år fyllde Australiensaren.

Det är i Australien Alister och Max håller till, där startade rallykarriären under pandemiåret 2020. Fyra rallyn med Ford Fiesta St avverkades innan steget gick till Ford Fiesta Rally4 ihop med inhopp i fyrhjulsdrift med Subaru Impreza och Peugeot 208 Ap4.

Sju rallyn har körts i år, då fyra i Europa. Fiesta Rally4 gällde på Irland i Donegal International, till Goodwood kom han i Ford Focus WRC och för minnetävlingen McRae Rally Challenge satt han i en Ford Fiesta Rally2. Innan färden gick tillbaka till Australien kördes Nicky Grist Stages med Fiesta Rally4.

I förra veckan gästade Max och Alister M-Sports Polska avdelning där en dags test med 16 mil körning i Fiesta Rally3 genomfördes.
- Det är en riktigt imponerande bil, man hade en bild i huvudet av hur bilen skulle vara innan man kom dit. Bilden stämde rätt bra, men det var faktiskt än bättre än jag trodde det skulle va. Det är en bil man verkligen måste "köra", d.v.s. när man pressar den kommer de bästa egenskaperna fram, förklarar Max i ett pressutskick från WRC Promotorn.

Drömmen är att få köra på snö i Sverige, asfalt i Kroatien och så de tuffa vägarna på Sardinien eller de snabba grusvägarna i Estland menar Max och mycket talar för att flera av förhoppningarna kan infrias.

» Mer info om Rally VM - WRC serien, se
''Rally VM - WRC''.

Publicerad: 2022-08-16 17:58:37






GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Tidigare nyheter:
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
»
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.