NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Bengt Abrahamsson ska sälja Mitsubishin och istället satsa på BMW i grupp H.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Stefan Alenmalm med Toyota Corolla 2019.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Det är så här vi vant oss att se Johan Rudengren, men nu bygger han VW Golf för Appendix K.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Eric satsar på nybygge inför 2020!
Del 3; Vem kör vad 2019, bl.a. Abris ska sälja R5:an och satsa på BMW.

- Jag har Mitsubishin till salu och blir den såld kommer vi att sadla om till bakhjulsdrivet, så kommenterar Kullings MS åkaren Bengt Abrahamsson planerna inför året.

Spännande värre och det väntas inte bli vad för bil som helst?
- Det kommer att bli en BMW M3. Tittade på en i Ungern men den var inte godkänd, men jag har en på gång i Belgien, så nu väntar jag bara på att Mitsubishin ska bli såld.
- Beroende på hur det går med bilbytet får vi bestämma sen vad vi skall åka 2019 - för åka det ska vi, avslutar "Abris".


Alenmalm med Corolla.
Vi fortsätter i Västsverige och då till Stefan Alenmalm som setts tävla i lite olika bilar, sista tävlingen för året med en Toyota Corolla.
- Planerna är inte riktigt spikade ännu, men vad som är ganska klart är att fokus ligger på Rally SM. Det som vi jobbar vidare på är om vi eventuellt kan åka Svenska RallyCupen också som ligger bra till geografiskt för oss i år och alltid bjuder tufft motstånd. Det skulle vara riktigt bra för att hålla farten uppe och t.o.m. öka den mellan SM-deltävlingarna. Men tid och pengar är alltid en faktor för hur mycket vi kan tävla.

Men det blir i alla fall framhjulsdrivet för hela slanten nu?
- Vi köpte en Toyota Corolla för trimmat 2wd, grupp H vilket känns spännande. Kört Volvo innan men han med en liten grustävling - Novemberskölden innan årets slut och bilen känns som ett eller ett par snäpp upp emot Volvon.
- Vi startar i januari med ett vintertest i Värmland för att lära oss framhjulsdrift, snö och is vilket alla saker är ganska nytt för mig, förklarar Stefan.


Rudengren går mot appendix K.
Johan Rudengren har setts i Skoda Fabia WRC under några år, vad väntar nu?
- Vi kommer att åka lite lokala tävlingar och Midnattssolsrallyt om allt fungerar.

Men då förstår vi snabbt att det inte handlar om Skodan längre.
- Nej, det blir en VW Golf II 16v för Appendix K.


Några korta hälsningar kommer från bland annat SMK Nyköpings publikfavorit Eric Johansson.
- Inga rallyplaner inför 2019. Tanken är dock att bygga en helt ny Volvo 940 under året med allt det värsta...

Från Säffle hörs Patrik Adolfsson, han gjorde en rejäl avåkning under tidiga sommaren med sin Renault Clio, något mer tävlande har det inte blivit.
- Jag kommer nog bara köra någon tävling nästa år om tiden finns, förklarar Patrik.


Läs också:
»
Del 2; Vem kör vad 2019, bl.a. Grahn med Focus i SM.
» Del 1; Vem kör vad 2019, bl.a. Eriksson i blå/gul Fabia mot VM, SM och Svenska RallyCupen.


Följ helgens rallyn:
Rally Anderslöv:[Resultat][Info]
Trystorpssprinten:[Resultat]
ADAC Roland Rallye Nordhausen:[Resultat][Anslagstavla]
Olympus Rally:[Resultat]
Rally Sierra Morena:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2019-01-03 07:58:09






Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
© @World / Red Bull Content Pool.De Spanska rallyfantasterna bjöds på show när kilometern långa SS1, Cordoba SSS avgjordes i centrala staden. 26-årige tjecken Dominik Striteskyvar snabbast runt rondeller, blomkrukor och trottoarkanter när publiksträckan inledde rallyt.

JC-åkande Devine tvåa.
Halvsekunden från sträckseger...

Publicerad: 2026-04-17 21:43:36


Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
© @World / Red Bull Content Pool.Trippelt Skoda när kvalet inför Rally Sierra Morena kördes vid lunchtid, Spanioren Antonio Suarez Jose toppade sträckan 0,2 sekund före Mikolaj Marczyk och POlske landsmannen Jakub Matulka som trea.

Philip Allen som fota kör på och över gränsen drar in som fyra följd av Andrea Mabellini som debut...

Publicerad: 2026-04-17 19:30:55


Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
© emotorsport.seSäsongen är igång, senaste helgen i Holland och nu Tyskland - Stig Andervang ses i listan till helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen. Stefanie Fritzensmeier tar plats som co-driver precis som senast i Tyskland.

Fullt med 60-talet anmälda, med R5/Rally2-bilar ses Herbert Lösch, David Tomek, Petri ...

Publicerad: 2026-04-17 10:45:47


Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
© emotorsport.seIsak, Adam och Calle, de tre Svenska förarna i årets ERC premiär som med co-drivers försvarar de blågula färgerna i Rally Sierra Morena.

Från klockan 9:30 fredag förmiddag går sträckan Los Villares på 6,38km igång med fria träningen för Rally2 klassen, två åk som sätter startpositionen till kvale...

Publicerad: 2026-04-17 08:58:18


60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
© emotorsport.seStörst för lördagen är Rally Anderslöv där Trelleborgs MK arrangerar, andra deltävling för Bilsport Rally Cup och det i samma område som premiären avgjordes för någon vecka sedan. Det är fyra sträckor som alla går dubbelt vilket ger 37km special. Totalt 66 tävlande, exklusive debutant och föråkare f...

Publicerad: 2026-04-17 05:54:02


Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
© emotorsport.seTill Himlabacken och Borås MK åker Back SM åkarna den 25-26:e april, då inleds säsongen, just nu 60 anmälda, plats för fler men anmälan stänger fredag.

35 av åkarna går i de tre rallyklasserna där Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson ses bland åkarna i 4wd klassen. Andreas Levin, ...

Publicerad: 2026-04-16 21:47:08


Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
© @World / Red Bull Content PoolERC-premiär med Rally Sierra Morena under helgen, första sträckan startar fredag kväll, men redan på förmiddagen är det dags för träning, kval och shakedown. Sträckan Los Villares på 6,38km ska nyttjas under fredagens första hälft.

För Rally2 klassen och EM-tävlande gäller fri träning, två åk på ...

Publicerad: 2026-04-16 20:35:23


Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
© emotorsport.seNästa söndag, den 26:e april startar Mega Rally Cup sin säsong, det blir en hektisk inledning med tre tävlingar på lika många veckor. Totalt står sju deltävlingar på kalendern men nu väntar något nytt, den som är tävlingssugen kan dubblera.

- Likt VEC så startar vi en Mega Rally Cup onlinevari...

Publicerad: 2026-04-16 19:32:57


Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
© emotorsport.seVårtävling med SMK Örebro, klubben kör en byväg på grus tre gånger, det ger 2 mil special och rallyt heter Trystorpssprinten. Maximala 40 bilar i listan och närmare 10-talet reserver.

Trimmat 2wd och Standard mäter båda 14 bilar, för de Otrimmade ses Oscar Östlund, Emil Karlsson och Lucas Karlsso...

Publicerad: 2026-04-16 13:05:35


Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
© JR Motorsport.Gotlands MFBK drar igång rallysäsongen med Preilasprinten under lördagen, en mil special väntar då en sträcka körs tre gånger. Arrangören sliter med smalt startfält, endast 20 ekipage fördelade över fyra klasser väntar.

10 bilar ses för Trimmat 2wd med Mikael Olsson, Linus Erixon och Jonny Heders...

Publicerad: 2026-04-16 10:43:33


Tidigare nyheter:
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
Latvala, Semenuk, Block och Pastrana - starkt startfält i Olympus Rally.
Rekordintresse för Vilda Ryd Racet – största startfältet i en notad tävling sedan 2018 i Sydsverige!
70 ekipage till WRC Vodafone Rally de Portugal med Oliver, Mille & Calle.
Adam Grahn redo för EM-premiär i Spanien.
Inför ERC-premiären Rally Sierra Morena - tidsplan, tävlande, nyheter & viktiga länkar.
Andervang summerar helgens Zuiderzerally - vattenplaning, flygtur över dike - trea i mästerskapet!
Missa inte chansen att åka Vilda Ryd Racet, onsdag klockan 18 stänger anmälan, fåtal platser kvar.
Årets Götenerunda utmanar deltagarna - tillbaka i Folkets Park.
Bilsportförbundet förbereder för extern promotor till Rally SM 2027.
Foto från WRC Croatia Rally.
Nytt upplägg, så fördelas de fria däcken i Rally SM.
Spännande rallypremiär med Bilmånsson Rallysprint.
Viktiga lärdomar för Mille i Kroatiska WRC-rallyt.
Irländaren Devin kör ERC för Svenska JC Raceteknik.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.
»
Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a.
»
Punkteringarnas dag i Croatia Rally - Solberg snabb, tufft för Mille - Carlberg tvåa i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.