|
  Oliver Solbergs egna ord om segern, tredje yngste WRC-vinnaren någonsin!
Oliver Solberg vann sensationellt Rally Estland på söndagen som den tredje yngste WRC-vinnaren någonsin i rally. 23-åringen vann i sin 13:e start i värstingklassen i karriären.
Solberg och kartläsaren Edmondson tog ledningen på den andra sträckan med sin Toyota GR Yaris Rally1-bil och höll sedan undan enda till slutet.
– Ord kan inte beskriva mina känslor just nu. Men jag har definitivt ord för Elliott, som har varit helt fantastisk. Vi har gjort den här resan tillsammans. Vi har väntat på det här ögonblicket tillsammans, och nu vinner vi tillsammans, sa Oliver Solberg.
– Och jag vill tacka alla i teamet. De gjorde vår dröm till verklighet. Resan från 2022 till idag har varit lång, och den har inte varit lätt de senaste åren. Men sedan jag startade i Toyota har allt varit så bra som det bara kan bli. Det här är den bästa bilen jag någonsin har kört, och teamet är helt fantastiskt. Jag älskar det här.
Toyotaföraren var snabbast på nio av tävlingens 20 specialsträckor och vann med 25,2 sekunder före hemmafavoriten Ott Tänak. Den regerande världsmästaren Thierry Neuville blev trea, 48,3 sekunder bakom.
– Under själva rallyt var Elliott och jag bara i vår egen bubbla. Vi gjorde vår egen grej och körde vårt eget race. Känslan var att allt var bra och fungerade bra i bilen, men jag hade ingen aningen vart vi skulle hamna tidsmässigt. När vi vann den första sträckan på fredagen var det så speciellt, men sedan var vi tvungna att fokusera om och om igen. Vi fortsatte bara att göra det vi var där för att göra, och sedan vann vi, beskrev Oliver.
– Känslorna kom när vi korsade mållinjen och jag såg hela min familj och min flickvän. De har varit vid min sida och stöttat mig hela vägen. Det var otroligt. Det är den bästa dagen i mitt liv. Jag vann en deltävling i rally-VM.
Den yngste vinnaren av en deltävling i rally-VM någonsin är finländaren Kalle Rovanperä. Han vann också sin första tävling i WRC1-klassen i Estland. Han gjorde det vid 20 år, nio månader och 16 dagars ålder 2021. Det var finländarens 14:e start i rally-VM i WRC1-klassen.
Den näst yngsta vinnaren av en deltävling i rally-VM var den då 22-år och två månader gamle finländaren Jari-Matti Latvala 2008.
Oliver Solberg var 23 år, nio månader och 27 dagar ung på söndagen. Pappa Petter Solberg vann sin första deltävling i rally-VM i Wales 2002, dagen före sin 28-årsdag.
Oliver Solberg är den åttonde svenske vinnaren av en deltävling i rally-VM någonsin. Endast tre norrmän har lyckats vinna en rally-VM-deltävling i rallyts största klass: pappa Petter Solberg (13 segrar), Andreas Mikkelsen (3) och Mads Østberg (1).
Den senaste svenska rally-VM-segern kom fyra år innan Oliver Solberg föddes. Kenneth Eriksson tog Sveriges 31:a rally-VM-seger i rallyt i Nya Zeeland 1997.
Svenskar med rally-VM-segrar genom tiderna är Stig Blomqvist och Björn Waldegård (9 var), Kenneth Eriksson (6), Ingvar Carlsson, Mikael Ericsson och Mats Jonsson (2 var) samt Anders Kulläng (1).
Oliver Solberg leder världsmästerskapet i WRC2-klassen efter fyra segrar på sju tävlingar hittills den här säsongen – inklusive de tre senaste i rad. Hans bästa topplacering före helgens sensationella seger var en fjärdeplats i Rally Belgien för nästan tre år sedan.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-07-20 18:23:41
|
|
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
Lagom till lunch, klockan 12:00 rullar WebTV sändning igång från shakedown inför Rally Islas Canarias, årets femte WRC deltävling. Fyra Toyota först ut på sträckan då första körningen går i WRC-tabellens ordning - tredje bil ut blir Oliver Solberg och Elliott Edmondson.
Sträckan Santa Brigida mät...Publicerad: 2026-04-23 11:02:45
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Serierna rullar igång i takt med våren, Västras DM och Svenska SprintRallyCupen tar start med Aleknixen hos Älvbygdens MK. Totalt fem sträckor, tre olika och två av dem går dubbelt vilket ger 2 mil special.
Anmälan stängde på 72 ekipage, de fem första för 4wd där Mattias Olsson, Philip Haag och Joa...Publicerad: 2026-04-23 09:01:02
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Back SM startar i Borås, där man kör uppför Himlabacken två dagar, en deltävling per dag hos Borås MK. Totalt 60 bilar varav 35 går i rallyklasser. Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson bland förarna i 4wd.
Andreas Levin, Mikael Lundberg, Richard Åndberg och Daniel Röjsel är några ...Publicerad: 2026-04-23 05:55:30
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
|
| |