NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.
Det blir full fart i de Svenska skogarna, 52 ekipage till Rally Sweden.
52 ekipage till Rally Sweden 2023, här är anmälningslistan.
PRESSRELEASE

Nu är anmälan till Rally Sweden 2023 stängd. 52 ekipage från 20 olika länder kommer till VM-festen i Umeå 9-12 februari. Regerande världsmästaren och fjolårets segrare Kalle Rovanperä kommer till start som storfavorit.
- Det kommer bli ett fantastiskt rally. Förutsättningarna är helt fantastiska där Umeå med omnejd är dränkt i snö, säger tävlingsledaren Stig-Rune Kjernsli.

Om lite mindre än en månad kommer det vara fullt fokus på norra Sverige när Umeå med omnejd står som värd för WRC-seriens andra deltävling för säsongen.
Tävlingsledaren Stig-Rune Kjernsli kan glädjas åt ett starkt startfält till Rally Sweden.
- Vi har sju fler tävlande än i fjol och det är mycket glädjande. Det är också kul att fabriksteamen kommer med så starka förare, konstaterar han.

Nu väntar återigen vinterunderlag i Umeå, uppgraderat med 62 procent nya sträckor jämfört med fjolåret.
Det kommer bli ett fantastiskt rally. Vi vet från fjolårets tävling att det kommer gå riktigt fort och med härliga snövallar som ramar in sträckorna, säger Kjernsli.

I WRC-klassen är det ett stort antal världsstjärnor som kommer till start. Fjolårssegraren i Umeå och regerande världsmästaren Kalle Rovanperä kommer till Umeå även 2023 och är förstås storfavorit även i år efter fjolårets uppvisning.
Finländaren tog över ledningen i rallyt förrän under andra dagen. Sedan dominerade han rallyt och kunde under söndagen köra hem segern kontrollerat. Rovanperä tog hem sex etapper under helgen och bemästrade vinterunderlaget bäst av alla. Segermarginalen till belgaren Thierry Neuville blev till slut 22 sekunder.

Finländaren bemästrade vinterrallyt med ackuratess under premiäråret i Umeå och för hela Toyota-teamet blev det en drömtävling med Rovanperä som segrare och med förarkollegorna Esa-Pekka Lappi och Takamoto Katsuta på en tredje respektive fjärdeplats.

Inför årets WRC-säsong kommer publiken få stifta bekantskap med några nya WRC-förare och där Toyota bemannar fyra bilar till tävlingen. Förutom Rovanperä, Elfyn Evans och Takamoto Katsusa kommer italienaren Lorenzo Bertelli bemanna den fjärde Toyota-bilen.

M-sport Ford kommer jämfört med ifjol till start med två ekipage. Storstjärnan och estländaren Ott Tänak blir affischnamnet sedan han lämnat Hyundai-teamet inför årets WRC-säsong. Han kommer att ackompanjeras av fransmannen Pierre Loubet som inte körde i Umeå i fjol.

Hyundai-teamet som ifjol hade såväl Oliver Solberg som Ott Tänak i stallet har till årets säsong lockat över såväl Craig Breen som Esa-Pekka Lappi till teamet där den sistnämnde som nämnts visade klassen med sin tredjeplats under fjolårets Rally Sweden.

I WRC 2-klassen kommer det att bli ett riktigt getingbo där förstås favoritskapet kommer att vila på svenska Oliver Solbergs axlar i sin Skoda Fabia RS. Efter två år som WRC-förare erbjöds ha inte nytt kontrakt med Hyundai-teamet och tar nu sats i ny klass och i en ny bil.

Inte mindre än 25 (!) förare är anmälda i klassen. Noterbart där är att fjolårssegraren Andreas Mikkelsen inte kommer till start. Däremot landsmannen Ole-Christian Veiby som slutade tvåa i fjol efter en tuff fight mot Mikkelsen. Jari Huttunen som slutade trea i WRC 2-klassen är också anmäld till tävlingen. Båda kommer garanterat vilja utmana Solberg om segern .

Noterbart i övrigt från klassen är att Finland kommer till start med inte mindre än fem olika team och att även vinterovana snöländer som Saudiarabien (Rakan Al-Rashed), Bolivia (Bruno Balacia) och Paraguay (Fabrizio Zaldivar) kommer till start i tävlingen.

Anmälda till WRC Rally Sweden 9-12 februari
Anmälningslistan är provisorisk fram tills FIA godkänt den.

WRC1
M-Sport Ford WRT, Ford Puma Hybrid Rally1;
Ott Tänak/Martin Järveoja, Estland,
Pierre Loubet/Nicolas Gilsoul, Frankrike/Belgien

Toyota Gazoo Racing WRT NG, Toyota GR Yaris Rally 1;
Takamoto Katsuta/Aaron Johnston, Japan/Irland.
Elfy Evans/Scott Martin, Storbritannien.
Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen,
Lorenzo Bertelli/Simone Scattolin, Italien

Hyundai Shell Mobis WRT, Hyundai i20 N Rally 1;
Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe, Belgien,
Craig Breen/James Fulton, Irland
Esa-Pekka Lappi/Janne Ferm, Finland

WRC2
Toksport WRT:
Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen, Finland, Skoda Fabia RS,
Sami Pajari/Enni Mälkönen, Skoda Fabia RS.

Toksport WRT2;
Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov, Ryssland, Skoda Fabia RS,
Marco Bulacia/Diego Vallejo, Bolivia/Spanien, Skoda Fabia RS.

Hyundai Motorsport N:
Teemu Sunninen/Markkko Markkula, Finland, Hyundai i20 N,
Fabrizio Zaldivar/Marcelo der Ohannesian, Paraguay/Italien, Hyundai i20 N.

M-Sport Ford World Rally Team:
Robert Virves/Hugo Magalhaes, Estland/Puerto Rico, Ford Fiesta MK II.

Oliver Solberg/Elliott Edmondson, Sverige/Storbritanien, Skoda Fabia RS,
Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjärmoen, Norge, Volkswagen Polo GTI,
Jari Huttunen/Antti Linnaketo, Finland, Skoda Fabia,
Georg Linnamäe/James Morgan, Estland/Storbritannien, Hyundai i20 N,
Egon Kaur/Jaako Viilo, Estland, Skoda Fabia Evo,
Lauri Jwoona/Tuukka Shemeikka, Finland, Skoda Fabia,
Bruno Bulacia/Axel Coronado, Bolivia/Spanien, Skoda Fabia Evo,
Rakan AL-Rashed/Dale Moscatt, Saudiarabien/Österrike, Skoda Fabia RS,
Michal Solowow/Maciek Baran, Polen, Wolkswagen Polo GTI,
Mauro Miele/Luca Beltrame, Italien, Skoda Fabia Evo, Fabrizio Arengi/Massimiliano Bosi, Italien, Citroen C3, Daniel Alonos/Alejandro Lopez, Spanien, Citroen C3, Jörgen Jonasson/Nicklas Jonasson, Skoda Fabia Evo, Luciano Cobbe/Roberto Mometti, Italien, Skoda Fabia Evo, Joakim Roman/okänd, Sverige, Skoda Fabia, Miguel Zaldivar/José Diaz, Paraguay/Argentina/Hyundai i20 N, Miguel Diaz Aboitiz/Rodolfo del Barrio, Spanien, Skoda Fabia Evo, Alexander VIillanueva/José Murado, Spanien, Skoda Fabia Evo, José Luis Garcia/Daniel Cué, Spanien.

RC 3 (Ford Fiesta Rally 3):
Roope Korhonen/Anssi Viinikka, Finland,
Toni Herranen/Mikko Lukka, Finland,
Jesse Kallio/Jussi Lindberg, Finland,
Filip Kohn/Tomáš Streska, Tjeckien.

RC3/JWRC:
Grégoire Munster/Louis Louka, Luxemburg/Belgien,
William Creighton/Liam Regan, Irland,
Diego Dominguez/Rogelio Penate, Paraguay/Spanien,
Roberto Blach/Mauro Barreiro, Spanien,
Raúl Hernandez/Rodrigo Sanjuan, Spanien,
Tom Rensonett/Loïc Dumont, Belgien,
Laurent Pellier/Marine Pelamourguez, Frankrike,
Eamonn Kelly/Conor Mohan, Irland,
Hamza Aanwar/Adnan Din, Kenya.

RC4:
Yuki Yamamoto/Miika Teiskonen, Japan/Finland, Renault Clio RS,
Nao Otake/Marko Salminen, Renault Clio RS,
Hikaru Kogure/Topi Luhtinen, Japan/Finland, Renault Clio RS,
Matteo Fontana/Alessandro Arnaboldi, Italien, Peugeot 208,


» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2023-01-15 22:27:06






Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
© Opel Motorsport.Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.

Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...

Publicerad: 2026-06-10 13:11:38


EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
© emotorsport.seTill helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.

Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...

Publicerad: 2026-06-10 12:01:05


Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Det var som vanligt stenhårda fajter i alla klasser när Nya SverigeSerien fortsatte årets serie i Ljungby. I högsta VOC klass Elit A/B var det Emil Karlsson med Alexander Svensson i Codriversätet som tog hem segern. Olle Andersson och CoDriver Tobias Andersson tog hem segern i VOC C. I Grupp F så im...

Publicerad: 2026-06-08 17:59:14


Tidigare nyheter:
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Sprintserien kör vidare, nu tävlingshelg i Ljusdal.
Stage Event Skållerud centrum för Rally Killingen & SM Veckans Rallysprint.
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
Full fart och dramatik i Borlänge – Sprintcupens andra helg avgjord.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.