NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nu kör Gert SSR igen!
PRESSRELEASE

Nu gör han come back i South Swedish Rally - smålänningen Gert Blomquist, en av tävlingens mesta förare genom tiderna.
Gert debuterade i tävlingen för 34 år sedan och körde tävlingen 25 år i rad innan han växlade om - från förare till teamchef för Peugeot Sport Sverige.
Nu har Peugeot-teamet lagts i malpåse och Gert tänker koncentrera sig på historiskt rallytävlande i kommande Midnattssolsrallyt.

Men först ska ringrosten tvättas bort.
- Så jag har lånat en bil och anmält mig till enhetsklassen Volvo Original, som kör en deltävling i Svenska Rallyserien under SSR.

När Gert debuterade i South Swedish Rally var bilen en DAF 66, anmäld av Volvos tävlingsteam. Gert körde strålande, vann klassen och slutade 5:a totalt. I år räknar han med en blygsammare placering:
- Det är många unga förare som kör ofattbart fort i den här klassen. Så jag får väl nöja mig med att utmana de andra veteranerna i den så kallade "gubb-cupen", ler Gert.

I högerstolen har Gert kompisen, extävlingsföraren och bilbyggaren Mattias Aronsson. Också Mattias är smålänning, men tävlar numer för Trelleborgs Motorklubb.
- Egentligen skulle min sambo Lena Lindberg ha åkt med, men hon fick förhinder. Så Mattias lovade ta plats i högerstolen.

Tävlingen som Gert ska köra avgörs under lördagen. Det är Volvo Original Sverigeserien där alla kör bakhjulsdrivna, standardbetonade Volvo-bilar. Den bil Gert ska köra är en Volvo 740 med B23-motor från mitten av 80-talet. Volvo-klassen fyller 20 år i år och är i dag landets största tävlingsklass - och har dessutom exporterats till en rad andra länder:
- Volvo Original Cup körs i sex länder, berättar Cup-generalen Carleric Johansson, Söderhamn.
- Vi kör till och med en Europacup där SSR ingår som svensk deltävling. Serien domineras i år av Henrik Levin som tävlar för SMK Hörby men som numer bor och arbetar i Växjö.
Klassen hakar på bakom SM-bilarna från och med SS3 på lördagsmorgonen och kör sammanlagt nio sträckor med målgång på torget i Ljungby kl 18.

Volvo-klassen samlar 40-talet startande som tävlar i tre förarklasser; A, B och C. Bland favoriterna i Elit A finns hälsingeföraren Anders Banger - som vunnit två de två senaste deltävlingarna -- samt förare som Carl Naumer, Kullings och unge Niklas Carlsson, Katrineholms MK. Plus förstås Henrik Levin, när han nu väljer att för en gångs skull tävla på "hemmaplan". I B tillhör unga stjärnskottet Christopher Zeijlon från Anderstorp RC favoriterna. Han utmanar t ex Anders Hjälmeby, Skillingaryds MK,och värmlänningen Andreas Rådstöm,
-Volvo Original är en utmärkt plantskola för svensk rallysport - det är här vi hittar framtidens stjärnor, säger Carleric Johansson. Och nämner stjärnförare som Patrik Flodin, Jimmy Joge och Daniel Carlsson - för att inte tala om norrmännen Petter Sohlberg och Mads Östberg - som alla inlett sin karriär just här.
- I SM-startfältet i SSR startar ett 10-tal före detta "originalare", alla med segerchans i respektive klass, ler Carleric.
I den omtalade "gubbcupen" heter de dominerande förarna Lars Ohlson (från SMK Vingåker) och Ingvar Nilsson (från Hällefors). Få se om SSR-veteranen Gert Blomquist kan vara med och utmana i sin 26:e SSR-start.


» Pressrelease från South Swedish Rally, www.southswedishrally.com.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
© emotorsport.seDen 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.

I veckan hade klub...

Publicerad: 2026-06-10 21:27:56


Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
© Opel Motorsport.Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.

Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...

Publicerad: 2026-06-10 13:11:38


EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
© emotorsport.seTill helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.

Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...

Publicerad: 2026-06-10 12:01:05


Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Tidigare nyheter:
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.