|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena. PRESSRELEASE
Den svenske rallytalangen Calle Carlberg har fått en lovande start på Rally-EM 2025. Efter att nyligen ha förlängt sitt fabrikskontrakt med Opel Motorsport, visade Carlberg prov på sin potential under säsongens inledande tävling i spanska Cordoba under helgen.
Upptakten till EM-säsongen skedde med en imponerande seger i en uppvärmningstävling i USA, där Carlberg och hans team dominerade samtliga specialsträckor och säkrade segern med en marginal på hela sju minuter.
De krävande spanska asfaltsvägarna, belägna drygt en timme norr om Malaga, utgjorde kulissen för en intensiv tre-dagars tävling över 20 mil. Konkurrensen i Junior-EM 2025 är rekordstark, med inte mindre än 22 hungriga talanger från hela Europa redo att kämpa om de åtråvärda poängen.
Tävlingen inleddes med en spektakulär stadssträcka i hjärtat av Cordoba. Den snäva och tekniska banan visade sig vara en utmaning för de framhjulsdrivna Rally4-bilarna. Carlberg kommenterade inledningen:
"Vi var medvetna om att stadssträckan skulle bli tuff under rekognoseringen. För att vara ärlig ifrågasatte jag banläggningen. Med bakhjuls- eller fyrhjulsdrift har man möjligheten att sladda genom kurvorna, men våra framhjulsdrivna bilar har det betydligt svårare i de tvära hårnålskurvorna. Tyvärr blev det precis så, och jag tvingades backa, vilket kostade oss 13 sekunder direkt. Ingen optimal start, och jag tror bara en handfull förare klarade sträckan utan problem. Rally handlar om att hantera utmaningar, men när majoriteten av startfältet har svårigheter bör man kanske se över bansträckningen inför framtiden."
Trots den tuffa starten visade Carlberg prov på fighting spirit under lördagens etapper på mer traditionella rallyvägar. Med imponerande fem av sex möjliga sträcksegrar klättrade han upp till en andraplats, bakom den lokala föraren Sergi Perez. Perez, med tre tidigare starter i tävlingen, hade en betydande fördel av sin lokalkännedom. Carlberg lyckades dock, med en välbalanserad bil, sätta press på spanjoren.
"Jag var osäker på hur vi skulle stå oss mot konkurrenterna. Perez har en stor fördel av sin erfarenhet av vägarna, vilket ger honom en klar bild av var man kan hålla full gas. Vi var dock fast beslutna att inte ge honom en enkel match. Jag var otroligt glad över att vinna fem av sex sträckor, även om det var med minsta möjliga marginal. Det handlade om tiondelar gentemot Perez, vilket gjorde att vi gick in i söndagen med nästan identiska tider."
Söndagsmorgonen bjöd på en oväntad vändning då Sergi Perez tilldelades ett tidstillägg på 30 sekunder för sen ankomst till en tidskontroll.
"I rally är tidhållningen mellan sträckorna kritisk, och förseningar resulterar i tidstillägg. Det spekulerades i att Perez hade värmt däcken för aggressivt och blivit stoppad av polisen, vilket ledde till förseningen. Ironiskt nog var vi själva nära att drabbas av samma sak när vi, under tidspress, körde om en bil som försökte släppa förbi oss på transportsträckan mellan tävlingsetapperna och mötte polisen. Ett solklart misstag från min sida, och det resulterade i en rejäl böter, men det viktigaste var att vi hann till tidkontrollen i tid. Efter Perez straff tog vi ledningen med 25 sekunder och kunde fokusera på att minimera riskerna under söndagsförmiddagen. Till vår förvåning valde sedan den spanska organisationen att ta bort Perez tidstillägg. Jag fick ingen förklaring till beslutet, men det innebar att vi återigen låg tvåa, elva sekunder bakom spanjoren. Jag var naturligtvis frustrerad, men det fanns inget att göra åt saken. Vi behövde bara släppa alla spärrar och ge allt på de två avslutande sträckorna."
Och Carlberg gjorde just det. På den tolfte sträckan plockade han in fyra sekunder på Perez och var hela tolv sekunder snabbare än trean, Craigh Rahill. Inför den avslutande 12,4 kilometer långa "Ermitas-Trassierra", som sändes live på TV, stod det klart att EM-premiären skulle avgöras i en direkt duell mellan Sverige och Spanien. Perez startade sträckan med en marginal på 8,4 sekunder ner till Carlberg och tvingades vänta i mål på svenskens tid. Carlberg pressade sig till det yttersta och var vid mellantiderna fyra sekunder snabbare än Perez, men sträckan var inte tillräckligt lång. Med en sträckseger med fem sekunder fick Carlberg se sig besegrad med knappa 3,4 sekunder.
"Jag vet inte riktigt vad jag ska säga. Vi var så nära, men herregud! En andraplats efter en lokal förare som vi inte förväntade oss att kunna slå är ett fantastiskt resultat. Verkligen bra. Endast 3,4 sekunder från segern är otroligt lite i ett tre-dagars rally. Vi har gjort en grymt bra tävling och har all anledning att vara stolta. Man kanske kunde se besvikelsen i min målintervju, då alla känslor kom på en gång, men det viktigaste är att vi har med oss värdefulla poäng i mästerskapet. Jag vill också rikta ett stort tack till alla fantastiska svenska företag som stöttar vår satsning ute i Europa. Ekonomin är tuff som rallyförare, och deras stöd är ovärderligt och en stor del av vår framgång. Nu laddar vi om stenhårt inför Rally Ungern om drygt en månad."
» Pressrelease från Calle Carlberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-04-08 16:51
|
|
Kalle snabbast, elproblem för Solberg på shakedown.
Kalle Rovanperä tryckte till med bästa tid när shakedown inför Rally Islas Canarias avgjordes under dagen, finländaren var i sitt andra och sista åk 2,5 sekund snabbare än någon annan.
Närmast var Takamoto Katsuta som i sin tur hade två Hyundai bakom sig, Ott Tänak och Thierry Neuville som delad...Publicerad: 2025-04-24 20:12
Sydsvenska Mästerskapet flyttar till Ryd för deltävling två. Sydsvenska Mästerskapets andra deltävling arrangeras av Ryds MK och har det klassiska namnet Vilda Ryd Racet. Många är de förare som genom åren upplevt vägarna runt orten som mer vilda än tema och gjort skäl för namnet. Jag som sitter vid tangenterna har upplevt detta på plats vid många tillfällen s...Publicerad: 2025-04-24 18:54
Tre Svenska ekipage i WRC Rally de Portugal - totalt 95 tävlande.
Årets femte WRC deltävling körs i rallytokiga Portugal, den 15-18:e maj
körs Rally de Portugal som idag, en dag för sent, släppte anmälningslistan till rallyt.
Totalt 95 anmälda ekipagen som ska köra 24 sträckor på 34 mil.
Fem bilar från Toyota, fyra hos M-Sport och tre Hyundai.
12 ekip...Publicerad: 2025-04-24 11:27
Publiktips, beskrivning av sträckor, programförsäljning inför Vilda Ryd Racet!
Nu vankas det tävlingsvecka, Vilda Ryd Racet hos oss i Ryds MK är bara dagar bort! Med hela 163 ekipage så närmar sig tävlingsdagen med stormsteg. Bangruppen är ute och jobbar för fullt med sträckorna.
Besiktning sker på Tingsryds LBC i Ryd för att sedan befinna oss på Trojaskolan i Ryd där vi ha...Publicerad: 2025-04-23 21:44
Historiska Sprint & Back Cupen kör UppsalaFritid sprinten - totalt 80-talet åkare.
Sigtuna RC kör UppsalaFritid sprinten ingående i Historiska Sprint & Back Cupen, en sträcka går dubbelt vilket ger 18km special. Konceptet har lockat närmare 90 åkare till 13 klasser.
44 åkare genom de åtta bemannade klasserna för äldre bilar, Lars Erik Hällbo och Göte Nygren ur Saab 96-klassen o...Publicerad: 2025-04-23 19:22
JC Raceteknik satsar på ERC-serien med Reiersen och Grahn.
Isak Reiersen saknades i listan till kommande Rally SM deltävling, anledningen att han istället siktar på en ERC-satsning. Istället väljer Isak ihop med teamet JC Raceteknik att göra ett större fokus på ERC-serien.
Teamet presenterar idag en satsning som startar med kommande deltävling i Ungern ...Publicerad: 2025-04-23 18:52
WebTV & Resultat direkt från shakedown inför Rally Islas Canarias.
10:01 rullar Elfyn Evans igång på dagens shakedown inför WRC-seriens första start på Kanarieöarna, en extrachans att få fullfartsmil på öns vägar innan rallystarten fredag morgon.
Elfyn Evans går först ut, både på shakedown och rallyts första etapp, en bra placering när det gäller asfalt som und...Publicerad: 2025-04-23 18:49
Alesknixen inleder Mega Rally Cup på lördag.
Tillbaka är Aléknixen hos Älvbygdens MK, deltävling i Mega Rally Cup med tre sträckor som körs två gånger, det ger närmare två mil special. Anmälan stängde med 80-talet namn för rallyt - vilket också var fullt startfält.
Mitsubishi är grejen i 4wd där Joakim Rydholm, Joakim Blomdahl, Kåre Moen och ...Publicerad: 2025-04-23 18:44
Missa inte morgondagens shakedown inför Rally Islas Canarias - Resultat & WebTV.
WRC premiär på Kanarieöarna, rallyt har ingått i EM-serien med gott betyg, i år tar arrangören steget upp till WRC serien och erbjuder 18 sträckor med fin asfalt.
Första chansen att känna på vägarna under tävlingsveckan för Rally1 ekipagen är under torsdagens shakedown. Sträckan Santa Brigida på ...Publicerad: 2025-04-23 18:02
Svenska RallyCupen inleder med Vilda Ryd Racet, 150-talet åkare till lördagens tävling.
Premiär för Svenska RallyCupen, i Småland med Ryds MK som arrangör för Vilda Ryd Racet. Klubben har plockat fram 4,4 mil special uppdelat på sex olika specialsträckor som lockar 150-talet tävlande.
Fyrhjulsdrift där fjolårets mästare David Nattsson bytt nationell Mitsubishi mot internationell Hyu...Publicerad: 2025-04-22 22:45
|
|
Tidigare nyheter:
Historiska Sprint & Back Cupen kör UppsalaFritid sprinten - totalt 80-talet åkare.
JC Raceteknik satsar på ERC-serien med Reiersen och Grahn.
WebTV & Resultat direkt från shakedown inför Rally Islas Canarias.
Alesknixen inleder Mega Rally Cup på lördag.
Missa inte morgondagens shakedown inför Rally Islas Canarias - Resultat & WebTV.
Svenska RallyCupen inleder med Vilda Ryd Racet, 150-talet åkare till lördagens tävling.
Svenska Sprintserien inleder i helgen, dubbla race i Vimmerby.
Tjeckisk EM helg med Historic Vltava Rally, Johansson jagar Latvala.
Flera Svenskar till helgens ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup på asfalt.
Värmesprinten på gång, två sträckor dubbelt, utökat prisbord.
WRC fest på Kanarieöarna, upplägg, startfält, resultat och länkar inför Rally Islas Canarias.
Silverratten Legends – en del i 60-årsfirandet!
Del 2, En rad rallylegender på besök vid ”Konst & Rally” i Örebro.
Hänninen testar Yaris i Rally Saudi Arabia inför WRC-finalen.
Foto från Ekrundan Light, test och träningsdag hos SMK Eksjö.
Del 1, Välbesökt under Påskens ”Konst & Rally” i Örebro, fick finbesök.
TV-tablå för WRC debuten i Rally Islas Canarias.
Swedrally drar igång rallyverksamheten i juni.
Foto från Stenbocken Sprinten.
160-talet bilar till Vilda Ryd Racet - ingen efteranmälan.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC debuten i Rally Islas Canarias. » Del 2, En rad rallylegender på besök vid ”Konst & Rally” i Örebro. » 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar! » ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro! » SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet. » Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten. » Följ påskaftonens Stenbocken Sprint.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|