|
 1300 RallyCup summerar Gästabudstrofén. PRESSRELEASE
Nyköping bjuder alltid på utslagsgivande och spännande sträckor med mycket tjuvnyp och överraskningar sägs det, så även denna gång. Det visade sig att flera ekipage skulle få känna på detta på nära håll.
SS1 på 6,5km va en varierad sträcka där Årjängsteamet Niklas Johansson / Conny Karlsson bestämde tempo direkt tätt följd av Rickard Andersson och Jan Erik Eriksson som trea. Tyvärr så tvingades cupledaren Markus Kujanpää kasta in handduken redan här efter att släpat sig runt med trasig krängningshämmare.
SS2 på 13,7km, var liknande karaktär men bjöd på fler överraskningar. Nu va Jan Erik med Magnus Nilsson i högerstolen värst på 9,12,6 följd av Rickard på 9,15,9 och Jimmy Kujanpää sladdade in som 3:a på 9,19,0
Här fick ytterligare ett team smaka på motgångar. Niklas och Conny laddade hårt med sin Lily och träffade på sten med höger bak, där blev dom dessvärre kvar med trasig spindel och fälg.
Emil Carlsson / Tobias Abrahamsson höjde också pulsen rejält på sträckan och var glada att var i mål efter en ytterrökare som slutade så lyckligt att man kunde ta sig ur skogen på egen hand med hel bil, denna sväng skördade många offer under tävlingsdagen.
SS3 mätte 12,9 km och även här klockades Jan Erik för bäst tid med Rickard 2sek efter och Emil som trea.
Här plöjde Jimmy Kujanpää ut i skogen och tvingades tyvärr göra brorsan sällskap på listan för brutna.
Efter 3 körda så ledde nu Jan Erik med 4,5sek före Rickard och Emil ytterligare ca 20sek bakom.
Mattias Lagström visade bra fart med nybyggd bil för dagen och jagade 13sek efter Emil.
På SS4 körde Rickard dom 7km fort och bjöd upp till kamp om segern. Jan Erik 4sek efter och Emil strax bakom.
Krister Morén / Ronnie Maxe tappade mycket tid här med elproblem som dom lyckades lösa och fullfölja.
Nu skiljde endast 6 tiondelar mellan Jan Erik och Rickard med endast SS5 kvar att köra.
SS5 bjöd på en helt annan typ av väg, bredare och snabbare, 9km lång.
Emil trivdes här och satte bäst tid följd av Rickard och med Jan Erik endast 7 tiondelar efter.
Det innebar att Rickard Andersson med sin snabba MK1:a gick segrande ur striden med en ynka tiondel!!
Undrar hur många cm det är...?
Emil rundade av pallen, Mattias Lagström 4:a, Rolf Andersson som visade upp en säker fartökning idag styrde in som 5:a med våran tävlingssponsor Henry Nyberg bakom sig, som för dagen hade Patrik Sällström som bisittare.
Ny i cupen för dagen var Bo Johborg och Kent Bergqvist, välkomna! Efter denna drabbning så blev det lite omkastningar i cuptabellen. Ny ledare är Rickard Andersson och Jan Erik Eriksson hoppade upp från 4:a till 2:a. Emil Carlsson behåller 3:de platsen.
Nu blickar vi framåt mot nästa cuptävling som blir Rally Killingen i Kil 9 Augusti.
1300 Rallycup vill tack SMK Nyköping för en fantastisk dag och ett bra arrangemang. Vi tackar även återigen alla våra sponsorer för att ni stödjer oss med tävlingssponsorn Henry Nybergs Åkeri i spetsen för dagen.
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2014-07-07 08:28
|
|
Nattsson tog hem Lill Jumbon.
Lill Jumbon hos Falköpings MK, tradition första maj med sprint på banan, en 3km lång sträcka gick tre gånger för 115 startande.
Snabbast totalt var David Nattsson i Hyundai i20 R5, till mål 14 sekunder före Hannah Jakobsson som vann B-klassen. Trea totalt Leif Persson som andre A-föraren och tota...Publicerad: 2025-05-01 21:08
Åndberg snabbast runt Sviestaträffen.
Torsdagsrally med Sviestaträffen hos Linköpings MS med Östergötlands RS-DM, snabbast genom rallyts tre vändor på Sviestaområdet var Richard Åndberg i Toyota GR Yaris, vann trimmat 2wd för A-förarna före Emrik Smedberg och Roger Andersson.
För B-förarna rattade Liam Berg hem segern före Ludwig Nilss...Publicerad: 2025-05-01 19:33
Inför Silverratten: 37 bilar gör upp i 2WD.
Med 37 anmälda ekipage är 2WD återigen största klassen i Rally-SM när årets gruspremiär avgörs i Silverratten den 3 maj. Klassen bjuder på en fantastisk blandning av mästare, framtidslöften och vassa utmanare – och efter Boden är det upplagt för en riktigt spännande kamp på de småländska grusvägarna...Publicerad: 2025-05-01 18:41
65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
Klockan 14 släpptes anmälningslistan för Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling som körs 9-11:e maj runt Veszprem med 13 sträckor på 19 mil grusvägar. Totalt ses ett 90-tal ekipage för rallyt, 67 för den internationella delen och 65 för EM-poäng.
29 ekipage i Rally2 klassen med Andrea Mabellin...Publicerad: 2025-05-01 15:21
Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden.
Med ett tiotal bilar på startlinjen är Internationella 4WD en klass att se fram mot i Silverratten, inte minst tungviktsmötet mellan Dennis Rådström och Tom Kristensson – båda i GK Door Team Sweden.
Rådström i mästerskapsledning – gör grusdebut med Toyota.
Efter segern i vinterns premiär i Boden...Publicerad: 2025-05-01 13:51
Fullt startfält väntar i Miniknäppen, tre sträckor dubbelt.
Miniknäppen där Tjust MK tillsammans med Åtvidabergs MK arrangerar, tre sträckor går dubbelt vilket ger 18km special på fina grussträckor. Till start inkluderat föråkare ses maximala 40 ekipage och enkelt med bara fyra klasser.
20 deltagare genom Trimmat 2wd med Johan Svensson, Peter Hålling, Tom...Publicerad: 2025-05-01 06:11
Publikinformation inför Värmesprinten på lördag!
På lördag kör vi i Eskilstuna MK Värmesprinten i rallyskogarna runt Eskilstuna. Tävlingen ingår i Finess onotade rallyserie, 7 klubbars serien samt DM för Södermanland-Västmanland.
Två fina vägar ska köras två gånger vardera av de cirka 90 anmälda ekipagen.
Karta och Program kommer att finnas ...Publicerad: 2025-05-01 05:59
Följ resultaten från Lill Jumbon och Sviestaträffen.
Torsdag, helg och rally mitt i veckan när både Falköpings MK och Linköpings MS kör på bana. På västgötasidan är det Lill Jumbon med en 3km lång sträcka som går tre gånger med 120 anmälda i Mega Rally Cup.
För Linköpings MS med Sviestaträffen närmare 100 bilar där Östergötlands RS-DM kör deltävli...Publicerad: 2025-05-01 05:44
Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult.
På lördag är det dags för säsongens första grustävling i Rally SM när anrika Silverratten avgörs med Älmhult som start- och målplats. För Drive VXO Motorsport innebär det en efterlängtad "hemmatävling" – och teamet kommer till start med tre bilar nominerade som poängplockare i Teammästerskapet.
J...Publicerad: 2025-05-01 05:32
Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
På lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.
Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...Publicerad: 2025-04-30 19:57
|
| |
|
|
|