|
 Händelserik avslutning i Belgien - Mattias och Sophia rullade. PRESSRELEASE
Den Belgiska EM-deltävlingen Ypres Rally är nu avgjord. Det blev en händelserik avslutning för Mattias och Sophia, sedan duon blivit seedad långt ner i startfältet på grund av den struliga inledningen av rallyt.
På grund av punktering och avåkning på midsommarafton, så fick Mattias inte den mest ideala startpositionen under lördagens midsommardagens avslutande etapp av Ypres Rally. Startposition långt ner bland R1-bilarna gjorde att omkörningarna blev många för Mattias.
- Jag passerade bilen framför på varje sträcka och på vissa sträckor även en bil till, säger Mattias Olsson.
Detta gjorde att full attack för att få till bra sträcktider, inte var tänkbart. Mattias och Sophia fokuserade då i stället på att testa bilen ytterligare, för att lära så mycket som möjligt om asfaltkörning med Fiestan.
Tyvärr blev Martias och Sophias avslutning i rallyt av det mer hårdföra slaget. På den sextonde av rallyts tjugo sträckor, tog rallyt slut för dem. En vägförflyttning i vägbyte vänster och sedan omgående höger, blev Mattias och Sophias Waterloo.
- Jag höll femman fullt in, det gick lite för fort, vi kanade av vägen och ner i ett dike, säger Mattias Olsson.
Nere i diket tog det tvärstopp och de rullade framlänges.
- Bilen är inte så vacker i fronten, men hel för övrigt, jag känner mig lite stel i nacken efter smällen, men både jag och Sophia känner oss rätt okej efter resan, avslutar Mattias.
» Pressrelease från Mattias Olsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2014-06-22 20:04
|
|
Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer.
Nu strömmar anmälningarna in, passerat 130 och nästan en vecka kvar till anmälan stänger. Ekipage från Piteå i norr till Ryd i söder och Uddevalla i väster till Gotland i öster är anmälda. Yngst är en 16 åring och äldste förare fyller 92 i höst...
Team Skogsåkarna hoppas på ett Badhotelletrallyt ...Publicerad: 2025-05-02 08:12
60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen.
Älmhults MK kör Silverratten, årets andra deltävling i Rally SM och samtidigt den första på grus efter vintern i Boden. 90 bilar går ut för start under lördagens förmiddag.
Tävlande under en dag, invigning under fredagens kväll medans rallyt drar igång på lördag morgon, totalt nio sträckor i rallyt...Publicerad: 2025-05-02 07:57
90-talet bilar för Värmesprinten.
Flitiga Eskilstuna MK är nu igång med Värmesprinten, där väntar Södermanland / Västmanlands DM, 7-klubbars och Finess Onotade Rallyserie på tävlande. Två sträckor körs dubbelt, det ger 23km special för dagen och det med närmare 100 tävlande.
För Ungdomsrally är det Nathalie Jansson och Hilmer Lindb...Publicerad: 2025-05-01 22:35
Nattsson tog hem Lill Jumbon.
Lill Jumbon hos Falköpings MK, tradition första maj med sprint på banan, en 3km lång sträcka gick tre gånger för 115 startande.
Snabbast totalt var David Nattsson i Hyundai i20 R5, till mål 14 sekunder före Hannah Jakobsson som vann B-klassen. Trea totalt Leif Persson som andre A-föraren och tota...Publicerad: 2025-05-01 21:08
Åndberg snabbast runt Sviestaträffen.
Torsdagsrally med Sviestaträffen hos Linköpings MS med Östergötlands RS-DM, snabbast genom rallyts tre vändor på Sviestaområdet var Richard Åndberg i Toyota GR Yaris, vann trimmat 2wd för A-förarna före Emrik Smedberg och Roger Andersson.
För B-förarna rattade Liam Berg hem segern före Ludwig Nilss...Publicerad: 2025-05-01 19:33
Inför Silverratten: 37 bilar gör upp i 2WD.
Med 37 anmälda ekipage är 2WD återigen största klassen i Rally-SM när årets gruspremiär avgörs i Silverratten den 3 maj. Klassen bjuder på en fantastisk blandning av mästare, framtidslöften och vassa utmanare – och efter Boden är det upplagt för en riktigt spännande kamp på de småländska grusvägarna...Publicerad: 2025-05-01 18:41
65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
Klockan 14 släpptes anmälningslistan för Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling som körs 9-11:e maj runt Veszprem med 13 sträckor på 19 mil grusvägar. Totalt ses ett 90-tal ekipage för rallyt, 67 för den internationella delen och 65 för EM-poäng.
29 ekipage i Rally2 klassen med Andrea Mabellin...Publicerad: 2025-05-01 15:21
Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden.
Med ett tiotal bilar på startlinjen är Internationella 4WD en klass att se fram mot i Silverratten, inte minst tungviktsmötet mellan Dennis Rådström och Tom Kristensson – båda i GK Door Team Sweden.
Rådström i mästerskapsledning – gör grusdebut med Toyota.
Efter segern i vinterns premiär i Boden...Publicerad: 2025-05-01 13:51
Fullt startfält väntar i Miniknäppen, tre sträckor dubbelt.
Miniknäppen där Tjust MK tillsammans med Åtvidabergs MK arrangerar, tre sträckor går dubbelt vilket ger 18km special på fina grussträckor. Till start inkluderat föråkare ses maximala 40 ekipage och enkelt med bara fyra klasser.
20 deltagare genom Trimmat 2wd med Johan Svensson, Peter Hålling, Tom...Publicerad: 2025-05-01 06:11
Publikinformation inför Värmesprinten på lördag!
På lördag kör vi i Eskilstuna MK Värmesprinten i rallyskogarna runt Eskilstuna. Tävlingen ingår i Finess onotade rallyserie, 7 klubbars serien samt DM för Södermanland-Västmanland.
Två fina vägar ska köras två gånger vardera av de cirka 90 anmälda ekipagen.
Karta och Program kommer att finnas ...Publicerad: 2025-05-01 05:59
|
| |
|
|
|