|
  Dags för Vilda Ryd Racet, 140-talet väntas till tävlingen.
Närmare 140-talet ekipage i anmälningslistan för Vilda Ryd Racet, deltävling för Smålands och Södras DM serier men också SydSvenska RallyCupen och Teknos Classic Rally Cup. De sedan tidigt väl tilltagna längderna på banan kortades inte långt efter inbjudans offentliggörande till de mer normala 47km men är samtidigt fördelat på 7 sträckor. Från klubben meddelas det om så väl gamla som mer "nya" sträckor för dagens tävlande. Sträckorna verkar varierande med såväl lite snabbare som riktigt krokiga partier.
Anmälningslistan börjar som vanligt med ungdomsrally, sju ekipage med Victor Karlsson och Daniel Brorson som vanligt i de sydligare distrikten. Grupp E elit följer efter som klass, en handfull ekipage där det känns som några namn saknas, men med är Erik Bergman och Carl Ryke. 15 bilar till 4wd där Stoffe Nilsson nu får Åke Jacobsson som svåraste motståndare om segern. 20-talet till den trimmade 2wd klassen för a-förare där vi hittar de vanliga fortåkarna som Mattis Olsson, Daniel Halldén och Kjell Fransson men även hemmaförare som David Bellborg. Nästan samma antal till Volvo Original elit med Håkan Ståhl, Thomas Grönberg, Fredrik Karlander och Stefan Håkansson för att nämna ett par ur respektive licensklass.
13 bilar ut delade i två klasser med klassiker, Thomas Theorin och Nils Bergqvist är två i första klassen och Sven-Åke Angerd, Erik Uppsäll i den andra mer trimmade klassen. 20 är ett gångbart tal i flera klasser, så även bland b-förarna i trimmat 2wd med Robin Adolfsson, Magnus Carlsson och Viktor Karlsson som några av de som ofta syns i topp. Halverat med 10 i c-klassen och då Jonas Andersson och Christian Classon för att nämna ett par. Volvo Original susar på med 15 bilar i c-klassen där Erik Telehagen brukar prenumerera på segrar. Sista klass i listan är grupp E för just c-förare med Johannes Haraldsson och Simon Komulainen som är i topp av SSRC tabellen för klassen.
* Anmälningslista, se "Inbjudningar".
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2011-07-29 11:44
|
|
Standard: JSM-premiär och rekordstartfält i fokus i Silverratten.
När Rally-SM kommer till Älmhult är det Standardklassen som står för det näst största och mest framtidsinriktade startfältet. Totalt 31 bilar är anmälda i klassen – varav hela 20 av dessa tävlar i den historiska premiären av Junior-SM Standard (JSM Standard).
JSM Standard – ny klass för framtiden...Publicerad: 2025-05-02 17:40
Mille Johansson laddad för Rally Adriatico – deltävling tre i Italienska Grusmästerskapet.
Mitt i en intensiv period med både tävling och tester är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka i Italien för deltävling tre i det Italienska Grusmästerskapet. På söndag avgörs Rally Adriatico över nio specialsträckor, efter att shakedown körts under lördagen.
...Publicerad: 2025-05-02 14:20
Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer.
Nu strömmar anmälningarna in, passerat 130 och nästan en vecka kvar till anmälan stänger. Ekipage från Piteå i norr till Ryd i söder och Uddevalla i väster till Gotland i öster är anmälda. Yngst är en 16 åring och äldste förare fyller 92 i höst...
Team Skogsåkarna hoppas på ett Badhotelletrallyt ...Publicerad: 2025-05-02 08:12
60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen.
Älmhults MK kör Silverratten, årets andra deltävling i Rally SM och samtidigt den första på grus efter vintern i Boden. 90 bilar går ut för start under lördagens förmiddag.
Tävlande under en dag, invigning under fredagens kväll medans rallyt drar igång på lördag morgon, totalt nio sträckor i rallyt...Publicerad: 2025-05-02 07:57
90-talet bilar för Värmesprinten.
Flitiga Eskilstuna MK är nu igång med Värmesprinten, där väntar Södermanland / Västmanlands DM, 7-klubbars och Finess Onotade Rallyserie på tävlande. Två sträckor körs dubbelt, det ger 23km special för dagen och det med närmare 100 tävlande.
För Ungdomsrally är det Nathalie Jansson och Hilmer Lindb...Publicerad: 2025-05-01 22:35
Nattsson tog hem Lill Jumbon.
Lill Jumbon hos Falköpings MK, tradition första maj med sprint på banan, en 3km lång sträcka gick tre gånger för 115 startande.
Snabbast totalt var David Nattsson i Hyundai i20 R5, till mål 14 sekunder före Hannah Jakobsson som vann B-klassen. Trea totalt Leif Persson som andre A-föraren och tota...Publicerad: 2025-05-01 21:08
Åndberg snabbast runt Sviestaträffen.
Torsdagsrally med Sviestaträffen hos Linköpings MS med Östergötlands RS-DM, snabbast genom rallyts tre vändor på Sviestaområdet var Richard Åndberg i Toyota GR Yaris, vann trimmat 2wd för A-förarna före Emrik Smedberg och Roger Andersson.
För B-förarna rattade Liam Berg hem segern före Ludwig Nilss...Publicerad: 2025-05-01 19:33
Inför Silverratten: 37 bilar gör upp i 2WD.
Med 37 anmälda ekipage är 2WD återigen största klassen i Rally-SM när årets gruspremiär avgörs i Silverratten den 3 maj. Klassen bjuder på en fantastisk blandning av mästare, framtidslöften och vassa utmanare – och efter Boden är det upplagt för en riktigt spännande kamp på de småländska grusvägarna...Publicerad: 2025-05-01 18:41
65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
Klockan 14 släpptes anmälningslistan för Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling som körs 9-11:e maj runt Veszprem med 13 sträckor på 19 mil grusvägar. Totalt ses ett 90-tal ekipage för rallyt, 67 för den internationella delen och 65 för EM-poäng.
29 ekipage i Rally2 klassen med Andrea Mabellin...Publicerad: 2025-05-01 15:21
Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden.
Med ett tiotal bilar på startlinjen är Internationella 4WD en klass att se fram mot i Silverratten, inte minst tungviktsmötet mellan Dennis Rådström och Tom Kristensson – båda i GK Door Team Sweden.
Rådström i mästerskapsledning – gör grusdebut med Toyota.
Efter segern i vinterns premiär i Boden...Publicerad: 2025-05-01 13:51
|
| |
|
|
|