|
 Midnattssolsrallyt, nästa års bansträckning klar. PRESSRELEASE
Midnattssolsrallyt arrangeras nästa sommar för femte året i rad som ett rally för historiska rallybilar. Bakom arrangemanget står Kungliga Automobilklubben, KAK, som även den här gången har låtit rutinerade Per Carlsson och hans stab stå för genomförandet av tävlingen. Starten sker på Elmia i Jönköping onsdagen den 14 juli och målet nås den 17 juli i Västerås.
Tävlingens förebild är Midnattssolsrallyt som kördes årligen 1950 till 1964 och som hade olika start- och målplatser för varje upplaga. Även då var KAK arrangör av rallyt. Den moderna upplagan av Midnattssolsrallyt är öppen för de bilar som tävlade på den tiden och för rallybilar tillverkade till och med år 1981.
– Nästa års upplaga är mycket lik årets, berättar Per Carlsson, åtminstone till en början. Den stora förändringen är nog egentligen att vi tävlar från onsdag till lördag, fortsätter han. Då kan man ägna söndagen åt hemresan.
Rallyt startar onsdagen den 14 juli på Elmia i Jönköping, där de första två specialproven ligger. På torsdagen körs sex specialsträckor på väg från Jönköping till Trollhättan, där övernattning sker. Nästa övernattning blir i Karlstad och då har ytterligare sex sträckor avverkats. Lördagen den 17 juli når rallykaravanen målet efter att ha klarat av de sista fem sträckorna. Målgången sker i centrala Västerås efter att ha kört den sista sträckan mitt inne i stan.
I Midnattssolsrallyt tävlar bilarna i två klasser, dels i klassen regularity och dels i historiskt rally. Regularity går ut på att köra så nära en stipulerad snittfart som möjligt. Ekipaget bestraffas med en prick för varje sekund man är för sen, men även för tidig, till målet på specialsträckorna. På vägen dit är dessutom hemliga tidkontroller inlagda.
I klassen historiskt rally är det mycket enklare. Där är det en sak som gäller, nämligen att ta sig fram från start till mål på varje specialsträcka på absolut kortaste tid. Med andra ord så är det full fart som gäller och det är den typ av tävling vi förknippar med ordet rally. Den bilsportgrenen där svenskarna Björn Waldegård och Stig Blomqvist var världsmästare åren 1979 respektive 1984. Dessa båda gentlemän var även bland de 170 som startade i årets upplaga av Midnattssolsrallyt och Stig Blomqvist var den som till slut tog hem segern i tävlingen.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2009-11-10 20:23
|
|
Nattsson snabbast i Svenska RallyCupens premiär, Vilda Ryd Racet.
Svenska RallyCupen startade säsongen i söder, Ryds MK med sitt anrika Vilda Ryd Race lockade med sex olika sträckor på 4,4 mil 150-talet bilar till start. En stor publik njöt i solen av de tävlandes framfart på de karakteristiska syd småländska vägarna.
Nattsson snabbast direkt.
Lösgrus g...Publicerad: 2025-04-27 09:36
Tufft för Andervang - Thörnberg vann Volvo Euro Cup tävlingar i Rallye Sulingen.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen innebar knappt 14 mil asfalt fördelat på 11 sträckor, start med tre sträckor under fredagens kväll, resterande under lördagen. Tyska och Holländska mästerskapen på plats likt Volvo Euro Cup - för Volvoserien var det två deltävlingar, en per dag.
Totalt var det...Publicerad: 2025-04-27 08:07
Många klasser, så gick det i UppsalaFritid sprinten.
UppsalaFritid sprinten vid Nifta Gård hos Sigtuna RC innebar tävlande i Historiska Sprint & Back Cupen där en sträcka gick dubbelt.
Klasserna är många när det kommer till historiskt rally, Lotta Lundqvist vann klassen 1982-1990 i Opel Manta 400, hade då haft lite tekniska problem. För klassen fra...Publicerad: 2025-04-26 23:35
Följ sex av söndagens rallyn - Hässleholms GP, BDS-Sprinten och Skänningeknixen bland rallyna.
Även söndagen fullmatad med rallyn, anrika Hässleholms GP på Garnisonsområdet i staden körs med 60-talet tävlande. Varvlopp som sig bör och tre gånger ska sträckan köras innan prisutdelningen tar vid.
Fyrklöverns Sprintcup inleder med BDS-Sprinten från Mellerud Handel där start, mål och service s...Publicerad: 2025-04-26 23:20
Nattsson tog kommandot i Vilda Ryd Racet - utmanades totalt av Nygren i BMW.
Ett 40-tal tävlande av de 151 startande i Vilda Ryd Racet bröt, en krävande tävling där de 4,4 milen special verkligen krävde precision i körningen när stenarna låg nära vägen. Ryds MK hade lockat tävlande från Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Smålands DM, Södras DM och Sydsvenska Mästerskapet til...Publicerad: 2025-04-26 23:04
Rovanperä ostoppbar på Kanarieöarna - Solberg har hittat farten i Rally2.
Tolv av tretton sträcksegrar har Kalle Rovanperä tagit i Rally Islas Canarias, finländaren har ihop med sina kollegor i teamet dominerat rallyt. Rovanperä var 0,6 sekund från Elfyn Evans på kvällens sista sträcka, en kort publiksträcka.
Stor finsk ledning.
Kalle och Jonne Halttunen har nu...Publicerad: 2025-04-26 22:26
Rydholm vinnare i Aleknixen när Mega Rally Cup inledde säsongen.
Aleknixen med sträckorna Torp, Sålanda och Frövet som gick dubbelt med 81 startande i Mega Rally Cup, det var 2wd i topp på sträckorna där Kristian Johansson tog tre sträcksegrar. In till service kom Kristian 1,3 sekunder före Joakim Rydholm i 4wd.
Rydholm hade kommit bättre in i körningen andra ...Publicerad: 2025-04-26 21:53
Säsongspremiär för Fyrklöverns Sprintcup, söndagens BDS-Sprint.
Fyrklöverns Sprintcup inleder med BDS-Sprinten hos Dals MK, handlar om varvlopp på asfalt med start, mål och serviceplats på Mellerud Handel. Totalt körs tre åk på sträckan under dagen - 50 anmälda och åtta bemannade klasser.
23 deltagare genom trimmat 2wd, vi hittar Stefan Åhsberg, Tommy Nilsson...Publicerad: 2025-04-25 22:10
Sju rallyn att hålla koll på under lördagen, bl.a. Vilda Ryd Racet & Aleknixen.
Många rallyn denna helg, fyra på Svensk mark där Vilda Ryd Racet hos Ryds MK är störst, 150-talet bilar till start när Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Smålands DM, Södras DM och Sydsvenska Mästerskapet kör om poäng i sina serier. 44km special på sex sträckor är upplägget med start klockan ...Publicerad: 2025-04-25 21:58
Andervang nia i Rallye Sulingen, så går det för Volvo Euro Cup svenskarna.
Fredagens tre sträckor i tyska asfaltsrallyt ADAC Actronics Rallye Sulingen avverkade, Marijan Griebel gillade den milen långa sträckan bäst, den kördes dubbelt och han vann båda vändorna. Den kortare mellansträckan gick till Julius Tannert.
Trots två sträcksegrar är det bara 1,4 sekunder och då ...Publicerad: 2025-04-25 21:40
|
|
Tidigare nyheter:
Rovanperä och Toyota dominerar på Kanarieöarna - transmissionsproblem för Solberg.
Söndagsrally med klassiska Skänningeknixen.
60-talet ekipage för söndagens Hässleholms GP.
WRC start på Kanarieöarna, inleder 9:03 med rallyts längsta sträcka.
Vilda Ryd Racet inleder säsongen i söder på allvar, nära 160 bilar till start!
Kalle snabbast, elproblem för Solberg på shakedown.
Sydsvenska Mästerskapet flyttar till Ryd för deltävling två.
Tre Svenska ekipage i WRC Rally de Portugal - totalt 95 tävlande.
Publiktips, beskrivning av sträckor, programförsäljning inför Vilda Ryd Racet!
Historiska Sprint & Back Cupen kör UppsalaFritid sprinten - totalt 80-talet åkare.
JC Raceteknik satsar på ERC-serien med Reiersen och Grahn.
WebTV & Resultat direkt från shakedown inför Rally Islas Canarias.
Alesknixen inleder Mega Rally Cup på lördag.
Missa inte morgondagens shakedown inför Rally Islas Canarias - Resultat & WebTV.
Svenska RallyCupen inleder med Vilda Ryd Racet, 150-talet åkare till lördagens tävling.
Svenska Sprintserien inleder i helgen, dubbla race i Vimmerby.
Tjeckisk EM helg med Historic Vltava Rally, Johansson jagar Latvala.
Flera Svenskar till helgens ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup på asfalt.
Värmesprinten på gång, två sträckor dubbelt, utökat prisbord.
WRC fest på Kanarieöarna, upplägg, startfält, resultat och länkar inför Rally Islas Canarias.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
|