|
  Rudengren vassast i Eskilstunas Finalsprint.
Finalsprinten hos Eskilstuna MK avslutade årets upplaga av Eskilstuna Sprintcup, snabbast totalt var Johan Rudengren med 5:33 minuts tävlande över de tre vändorna på sträckan på klubbens motorområde. Johan hade 5,9 sekunder ned till Jari Saarinen som tvåa och 15 sekunder till Björn Jacobson.
I 2wd slutade A-vinnaren åtta tiondelar över sex minuters körning för dagen, där toppade Dennis Borgström 1,4 sekunder före Daniel Wall och med Fredrik Andersson som trea. Snabbast med 2wd var B-vinnaren Adam Carlsson från SMK Nyköping som hade 0,5 sekund till Rickard Frisk - även han före A-förarna. In som trea i klassen Lucas Widnemark.
För C-förarna var Robin Starö snabbast, han hade då tid för andraplats bland A-förarna och trea i B-klassen. Marginalen bakåt var då 3,9 sekunder till Rasmus Pettersson och med Patrik Greis som trea.
Framhjulsdrift som vinnare i grupp F/N och VOC där Mattias Eriksson med Peugeot 206 vann A/B-klassen 7,9 sekunder före Per Kvarnström och tredjeplatsen till Niklas Berglund - de båda sistnämnda i Volvo 940. Som C-vinnare ses Jimmy Karlsson i Suzuki Swift som tog hem segern 2,6 sekunder före Max Lindholm och ett par tiondelar bakom sågs Kristian Skoglund.
Tätast om segern var det i grupp E, samlad trupp med alla licensklasser där en tiondel delade vinnande Viktor Resare mot tvåan Jonas Lindfors. Ned till trean Johan Karlsson skiljde bara ett par sekunder. Om fjärdeplatsen var det särskiljning, exakt 10 sekunder från segern var både Jonas Larsson och Rickard Vidèn.
Mille Johansson körde hem segern i Ungdomsrally med VW Polo, 16 sekunder skiljde ned till Sebastian Jahnsson och med tredjeplatsen till Rasmus Gårdman. Hugo Carlberg, Nathalie Wennerström och Jasmine Löfgren Holmgren följde i klassen.
» Resultatlista, se ''Resultat''.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-11-13 16:13
|
|
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.
36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...Publicerad: 2025-05-07 22:17
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Rally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...Publicerad: 2025-05-07 22:14
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Den 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.
Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...Publicerad: 2025-05-07 22:11
Spänning utlovas i Götenerundan.
Årets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.
I klassen Trimmat 2WD har några intres...Publicerad: 2025-05-06 20:35
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
På fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...Publicerad: 2025-05-06 20:28
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Till helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.
Svenskt i startfält...Publicerad: 2025-05-06 20:19
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
MK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.
Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...Publicerad: 2025-05-06 20:16
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.
Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...Publicerad: 2025-05-06 18:00
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika fortsätter sin satsning i det Italienska Grusmästerskapet tillsammans med italienska MS Munaretto. I helgens Rally Adriatico tog de sin Škoda Fabia RS Rally2 på Hankook-däck till en sjätteplats totalt och en andraplats i ...Publicerad: 2025-05-06 14:42
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Ganska exakt ett år har gått sen Jonna stod på startlinjen i Rally SM. I år satsar Jonna på Finska Mästerskapet tillsammans med TGS-Motorsport.
Självklart vill vi försöka åka så mycket vi kan och budgeten tillåter. Värmland och Karlstad har stor betydelse för teamet, då Jonna har sin tävlingsbil ...Publicerad: 2025-05-05 20:07
|
| |
|
|
|