|
  Ogier satte press på Ford för att förnya kontraktet.
Sebastien Ogier gav Ford ett ultimatum för att stanna hos M-Sport, mer uppbackning från Ford för att närma sig fabriksteamen. Men det var något som teamägare Wilson och Ford inte lyckades få till i tid, då valde också Ogier att byta team, det berättar brittiska Autosport i en intervju med fransmannen inför Wales Rally GB.
En sista chans att vinna VM, samtidigt få göra det med tre olika team, det blev facit när Ogier oväntat valde att byta team till 2019. Det var efter Ogiers VM guld 2017 med M-Sport som han och Malcolm lyckades få en betydligt större stöttning av Ford Performance. Något som bland annat lett till utveckling på de aerodynamiska delarna.
Men resurserna och årets utveckling har inte räckt för att hänga med i konkurrenternas tempo, såväl Hyundai som Toyota har kört förbi och ligger nu före i både förar och team mästerskapen inför helgens Wales Rally GB. Fransmannen har dock inte gett upp hoppet på en VM titeln, nyckel till det ligger att han måste vara före både Thierry Neuville och Ott Tänak i helgens Brittiska VM Rally.
Samtidigt bekräftar Ford i ett första utkast att de inte på något sätt är på väg ut, planen är att man kommer genom Ford Performance fortsatt stötta M-Sport på samma nivå som under 2018, d.v.s. både ekonomiskt och genom teknisk kunskap. Men någon utökning till ett fullfjädrat fabriksteam finns inte budget för i nuläget. Frågan är samtidigt vad som händer när Ogier väntas ta med sig sin sponsor, RedBull över till Citroen - plötsligt står M-Sport utan sin huvudpartner och Malcolm Wilson får åter ett tufft ekonomiskt läge inför 2019.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Publicerad: 2018-10-03 19:58
|
|
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Under lördagens eftermiddag tog Silverratten målgång hos Älmhults MK, årets andra deltävling i Rally SM. De tävlande tog målgång efter nio specialsträckor som alla avgjordes under lördagen för de närmare 90 bilarna.
Till mål kom Tom Kristensson / Andreas Johansson som vinnare totalt, seger i Nat...Publicerad: 2025-05-04 20:21
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tre sträckor tre gånger, upplägget för Rally Adriatico i Italienska grusmästerskapet under söndagen. I mästerskapet kör Mille Johansson och Johan Grönvall ihop med italienska MS Munaretto i en av teamet Skoda Fabia RS Rally2. För att förbereda sig för framtiden tävlar de på Hankook däck, samma märke...Publicerad: 2025-05-04 20:09
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
SMK Hörbys Tom Kristensson och Andreas Johansson, Åsele MS, vann årets andra deltävling i Rally SM, samtidigt den första på grus. Tävlingen arrangerades av Älmhults MK och avgjordes på lördagen med 9 specialsträckor på ca 9 mil runt om Älmhult.
– Det känns riktigt bra, säger Tom, skönt att vara...Publicerad: 2025-05-04 18:00
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
En titt i Rally SM tabellerna efter helgen visar på fortsatt ledning för Dennis Rådström och Sunniva Rudi i Internationella 4wd, sex poäng bakom jagar Kalle Gustafsson, in som trea Tom Kristensson på 30 poäng mot ledarens 42, totalt åtta ekipage har tagit poäng för klassen
För Nationella 4wd är d...Publicerad: 2025-05-04 14:14
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Älmhults MK med Silverratten, årets andra deltävling i Rally SM, samtidigt den första på grus för året. Totalt nio sträckor under lördagen för de närmare 90 bilarna i startfältet för SM tävlingen. Men rallyt inleddes på fredagen, de tävlande rekognoserade och besiktade bilarna. Under kvällen skedde ...Publicerad: 2025-05-04 13:18
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Under sex av Silverrattens nio sträckor kördes också en liten bonus, Silverratten Legends där 12 spännande ekipage gjorde upp i en rad olika ekipage som i ren tävling skulle gått i en lång rad klasser, från de Renault Gordini till Mitsubishi Lancer.
Kenneth Bäcklund inledde klart bäst, han var o...Publicerad: 2025-05-04 10:46
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint. Värmesprinten hos Eskilstuna MK innebar två sträckor dubbelt, det tävlades om poäng för Södermanland / Västmanlands DM, 7-klubbars och Finess Onotade Rallyserie under lördagen.
Pontus Florin toppade de båda sträckornas första åk, fortsatte på samma bana andra varvet och vinner rallyt 15,4 sekunder ...Publicerad: 2025-05-04 10:20
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Störst i Silverratten, tvåhjulsdrivna klassen hade fyra olika sträckvinnare genom de totalt nio sträckorna hos Älmhults MK, direkt ut på lördagens morgon i Rally SM´s andra deltävling satte Patrik Flodin tempot som vanligt. Närmast var Isak Arvidsson och Liam Berg i kampen, en som försvann direkt va...Publicerad: 2025-05-04 09:03
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.
Tre sträckor tre gånger, upplägget för Italienska Rally Adriatico som tredje deltävling i Italienska grusmästerskapet. Lördagen ägnades år rekognosering, shakedown och kval som innebar en åttonde tid, sekunden från snabbaste.
Söndagen blir tävling. Milen långa Dei Laghi, Santo Stefano på 5km och...Publicerad: 2025-05-03 23:00
Kristensson och Karlström, 4wd vinnare i Silverratten.
Om rekognosering och den officiella starten av Silverratten, årets andra Rally SM deltävling gjorde under fredagen tävlandes det bara på lördagen. Dagen inleddes med tre sträckor i snabb takt, en kortare service för att på nytt gå mot service. Eftermiddagen bjöd på tre nya sträckor, utslagsgivande o...Publicerad: 2025-05-03 22:37
|
| |
|
|
|