|
 Dags för comeback för SM-tvåan Robin Sandberg efter kraschen! PRESSRELEASE
Första böjen blir avgörande. Det säger rallyföraren och SM-tvåan Robin Sandberg inför sin comeback i South Swedish Rally som startar på hemmaplan, Älmhult, på fredagen. I fjolårets näst sista SM-deltävling, East Swedish Rally, skadades Robin och hans kartläsare, Mathias Bengtsson, mycket svårt i en krasch förorsakad av ett tekniskt fel på tävlingsbilen.
Nu, efter månader av sjukhusvistelser, rehab och sjukskrivning är duon tillbaka i rallysvängen med en helt nybyggd Toyota Corolla i Team Nybes färger. Fjolårets silver ska bli ett guld!
– Vi har inte haft en tanke på att lägga av, utan målsättningen är att ta ett SM-guld i grupp H, klassen för tvåhjulsdrivna och trimmade bilar. Hade inte olyckan skett, så det nog gått att ta det redan i fjol, förklarar en mycket motiverad Robin Sandberg.
Han berättar att det småländska rallyteamet arbetar dygnet runt för att ha den nya tävlingsbilen klar till fredagen då SM-rallyt South Swedish Rally rullar igång.
– Alla sliter med att få bilen klar, helst ska vi även hunnit med lite test innan starten, säger Robin och förklarar att som tävlingsmänniska går det inte att tycka synd om sig själv med tanke på slitet, utan det stundar lön för mödan - strax.
– Det ska bli härligt att få komma tillbaka, ser redan fram mot första böjen på specialsträckan, den blir avgörande för känslan. Sitter den så är ambitionen att vi kör för seger och siktar på ett SM-guld!
» Pressrelease från Team Nybe.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-05-10 20:25
|
|
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.
HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...Publicerad: 2025-05-09 20:01
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Götenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...Publicerad: 2025-05-09 19:56
Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.
Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...Publicerad: 2025-05-09 19:52
Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.
Patrik Hallbe...Publicerad: 2025-05-09 19:39
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
Imorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.
Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...Publicerad: 2025-05-08 20:23
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Götene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.
Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...Publicerad: 2025-05-08 20:19
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.
Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...Publicerad: 2025-05-08 20:15
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.
Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...Publicerad: 2025-05-08 18:56
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.
36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...Publicerad: 2025-05-07 22:17
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Rally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...Publicerad: 2025-05-07 22:14
|
| |
|
|
|