NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport.
© M-Sport.
Sebastien Ogier och Elfyn Evans ska försvara M-Sports färger 2018.

© Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.
Andreas Mikkelsen och Thierry Nevulle med co-drivers väntas bli huvudpersoner i titelfighten 2018.

© Toyota Gazoo Racing.
© Toyota Gazoo Racing.
Jari-Matti Latvala har ett års erfarenhet av Toyota Yaris WRC, utmanas nu av nye teamkollegan Ott Tänak.

© Citroen Racing.
© Citroen Racing.
Kris Meeke och Craig Breen blir basen i Citroens satsning - Sebastien Loeb gör dock tre inhopp under året - till start också Mads Östberg.
Monte Carlo Rallyt på gång, läs WRC förarnas kommenater inför starten!

Bara timmar kvar innan shakedown startar för Rallye Monte Carlo, lägg där till att de tävlande redan gjort rekognoseringen och fått känna på de tuffa förhållanden som väntar, allt från torra asfaltvägar till is och snö i mängder uppe på bergen. Den största utmaningen av dem alla väntas bli den inledande 37km långa sträckan, den mytomspunna Sisteron som nu körs i nya förhållanden, baklänges och i mörker!
- Vi startar den nya säsongen med en tävling som alltid är en riktig höjdpunkt för mig. Sin hemmatävling vill man alltid vinna och just den här är en riktig utmaning.
- Vi inledde något riktigt bra här förra året och vill försöka bygga vidare på det i år. Men vi måste jobba hårt eftersom både Monte Carlo och årets säsong blir än tuffare. Alla team har en vinnarbil och minst en vinnande förare så alla är ett hot och vi måste vara redo redan från början, så säger Sebastien Ogier inför utmaningen som väntar att ta en sjätte raka VM titel.

Teamkamrat med Sebastien Ogier är Elfyn Evans, även han ser fram emot säsongsstarten när han nu går in som andreförare i M-Sport.
- Sammantaget skulle jag säga att vi haft två bra test inför och att vi känner oss väl förberedda. Monte kan alltid vara lite av ett lotteri men vi är definitivt redo att få igång säsongen. Vi vill börja året på topp, så vi ska ge det bästa och se vad som händer.


Mikkelsen tillbaka, taggad för mästarfight.
Rejält taggad för säsongsstart är Andreas Mikkelsen som efter ett mellanår åter är tillbaka på allvar i titelmatchen - nu hos Hyundai Motorsport.
- Det är en fantastisk känsla att starta en hel WRC-säsong med Hyundai Motorsport. Förra året var lite frustrerande, så jag ser fram emot ett konsekvent år med mycket tävlande och ska göra allt för att vara med i mästerskapskampen. Monte är naturligtvis en oerhört svår utmaning att starta ett nytt år med, alla dessa skiftande förhållanden, inklusive nattkörning där svart is kan ställa till det. Jag är mer taggad än på länge, avslutar Andreas.

Vid sidan om i teamet är Thierry Neuville den stora utmanaren.
- Tempen för den nya säsongen är på "febernivå". Monte Carlo är ett mycket speciellt rally, även det minsta felet kan kosta. Det såg vi förra året, efter att ha varit i bekväm ledning fram till den näst sista dagen där ett litet misstag förstörde tävlingen. Men det är vad Monte handlar om, en tuff utmaning. Vi ska nyttja alla lärdomar från vårt tidigare deltagande och dra nytta av det nu.


Tänak debuterar för Toyota.
Jari-Matti Latvala kör nu andra säsongen för Toyota Gazoo Racing, med basen hemma i Finland känner han sig som hemma i teamet.
- Vi lärde oss mycket i fjol under vår första säsong med teamet. Vi upptäckte vad vi behövde förbättra, och vi är nu redo för det andra året och jag tycker att vi bör vara konkurrenskraftiga. Vi uppnådde ett bra resultat redan i Rallye Monte-Carlo förra året i debuten med nya bilen. Den andraplatsen motsvarade mitt bästa resultat här. Då var det viktigt att ha ett "rent" rally och detsamma kommer gälla i år, men vi vill också ha bra fart.

Förste icke Finländare i teamet som förare är Ott Tänak, Estländaren som bröt med Ford gör nu debut för nya teamet.
- Det finns mycket spänning inför mitt första rally för teamet. De gjorde ett riktigt bra jobb förra året, detta trots att det var deras första säsong var de redan konkurrenskraftiga. Jag kunde se hur mycket potential det fanns och jag ville se till att jag var en del av det när jag signerade under hösten. Vårt mål är som alla andras, att vinna mästerskapet. Jag känner mig väldigt välkommen och förberedelsen har gått riktigt bra. Det är en av de mest utmanande tävlingarna på kalendern. Du vet inte vad du kan förvänta dig av nästa sväng, om det blir snö, is, våt eller torr asfalt.


Meeke och Breen ser ljust på Monte Carlo.
Hos Citroen Racing är det Kris Meeke och Craig Breen som försvarar det franska teamets färger, så här säger försteföraren Meeke om vad som väntar.
- Monte är förmodligen en av säsongens svåraste rally på grund av de konstanta förändringarna i underlag men jag gillar det och har också varit snabb här! Testerna har förbättrat vår C3 WRC förmåga att anpassa sig till de olika underlagen så det känns bra inför starten, menar britten.

Irländaren Breen är också optimistisk.
- Monte Carlo Rallyt är en tävling jag älskar, det är en unik utmaning, något som man inte får på någon av de andra deltävlingarna. Först förra året kände jag mig dock bekväm med de skiftande förhållandena. Då i den gamla bilen var vi nära podiet, det ger mig självförtroende inför året.


Mer info kommer!
Detta var vad två av varje teams förare hade att säga inför premiären, under dagen kommer direktlänk för resultaten till kvällens shakedown, lika så kommer ett införreportage under torsdagens morgon, första specialsträckan startar så på torsdag kväll!

» Mer info om Rally VM - WRC serien, se
''Rally VM - WRC''.


Följ helgens rallyn:
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2018-01-24 05:25






Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
© emotorsport.seGötenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.

Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...

Publicerad: 2025-05-09 19:56


Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
© @World / Red Bull Content Pool.Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.

Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...

Publicerad: 2025-05-09 19:52


Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
© Patrik Hallberg Motorsport.Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.

Patrik Hallbe...

Publicerad: 2025-05-09 19:39


WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
© emotorsport.seImorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.

Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...

Publicerad: 2025-05-08 20:23


100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Tidigare nyheter:
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Spänning utlovas i Götenerundan.
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.