NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Volkswagen Motorsport.
© Volkswagen Motorsport.
Pontus Tidemand med när nya Polo R5 testades på grus och asfalt i Frankrike.
Tidemand har testat nya VW Polo R5 i Frankrike.

Första testet med VW Polo GTI R5 är genomfört, i Franska Fontjoncouse gjordes tre dagars tester på både asfalt och grus. På plats som förare var egna teamets testförare Dieter Depping men också WRC2 mästaren och Skoda Motorsports Pontus Tidemand.
- Ett framgångsrikt första test är ett gott tecken och en stor fortsatt motivation, uttrycker sig Sven Smeets, ansvarig för Volkswagen Motorsport och fortsätter.
- Efter de många timmar och veckor som spenderats på vårt senaste kundprojekt i datorn, i designprocessen och på verkstaden, kan Polo GTI R5 nu äntligen visa vad den går för på vägen och vi kan fånga in värdefulla data för vidareutveckling av bilen.

Först på testet var en 3,85 kilometer lång asfaltväg, i torra förhållanden och med temperaturen runt tio grader arbetade man med inställningarna. På sträcka med växlande snabba och slingrande partier testades hållbarheten hos däcken, bromsarna, motor och kylsystemet. De avslutande två dagarna spenderades på grus.

Fyrhjulsdrivna Polo GTI R5 klarade framgångsrikt de grova grusvägarna, vilket ledde till stor belastning på chassit, dämpare och upphängning. Plats för testerna var bekant territorium för Polo, det var här som Volkswagen 2011 genomförde det första testet på Polo R WRC.
- Det är en speciell känsla att vara tillbaka här, där WRC Polon inledde sitt första rallyäventyr för sex år sedan, sa Depping som också gjorde första testerna med WRC bilen.

Det handlar nu om att hitta bästa inställningarna för nya Polo GTI R5. Det första testet handlade främst om att få många kilometer, för att ge ingenjörerna så mycket data som möjligt.
- Jag kan berätta en sak, R5 Polo är också mycket bra, väldigt snabb och exakt redan nu. Jag kände mig omedelbart hemma, öste Depping beröm över den nya bilen.

Volkswagen utökar sitt kundprogram med den nya Polo GTI R5 och erbjuder den nya R5-bilen till privata team och förare som kan nyttja den i nationella och internationella mästerskap från andra halvåret 2018 - premiär väntas ske i Tyska VM Rallyt 2018.

» Mer info om Rally VM - WRC serien, se
''Rally VM - WRC''.

Publicerad: 2017-11-27 12:21:05






Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
© emotorsport.seDen 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.

I veckan hade klub...

Publicerad: 2026-06-10 21:27:56


Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
© Opel Motorsport.Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.

Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...

Publicerad: 2026-06-10 13:11:38


EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
© emotorsport.seTill helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.

Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...

Publicerad: 2026-06-10 12:01:05


Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Tidigare nyheter:
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.