|
  Latvala snabbast, -Jag är mer än nöjd!
Jari-Matti Latvala öppnade bäst på travbanan, Finländaren i Toyota toppade publiksträckan med 0,6 sekunds marginal före Thierry Neuville. Trea ut Dani Sordo som är stabiliteten själv och levererar tider, endast tiondelen bakom kollegan.
- Jag körde på däcken från shakedown, men nu är dem helt slut, menade Thierry.
- Det är mer än bra, nu gäller det bara att hålla tyglarna, menade Jari-Matti som var överraskande snabb och glad!
Tänak kvick hos Ford.
Snabb direkt visade sig Ott Tänak va, han hade fin fart i Monte Carlo och öppnade starkt med fjärdetid här i Rally Sweden följd av Sebastien Ogier som inte såg ut att vara helt tillfreds i kroppsspråket efter sträckan.
Sjätte tid för Mads Östberg och Ola Flöene, en spännande start efter en intensiv sista vecka med sitt nya team, hade förare som Kris Meeke och Elfyn Evans bakom sig på premiärsträckan. Tappade lite tid gjorde Hayden Paddon, ett par yviga sladdar, touch mot däckstrave och 3,2 tappade sekunder som 11:a totalt.
Veiby före Tidemand.
12:e plats för Pontus Tidemand på förstasträckan, en lite yvig körning, "en riktig bremacka" som Värmlänningarna själva säkert kallade den bredsladden efter hoppet på travbanan. Intressant nog delade de tid på sträckan med Henning Solberg som också han kör i R5 klassen, dock utanför WRC2 klassen. Snabbast ut i klassen var Ole Christian Veiby som toppade sekunden före Pontus och Jonas.
- Jag gillade det, en enormt atmosfär här i Karlstad och mängder av sladdar för publiken, förklarade Pontus.
Suninen sladdade bort tid.
Trea och med 1,6 sekund uppåt hade Eyvind Brynildsen och Anders Fredriksson, 1,9 bak till Alexey Lukyanuk. Anders Gröndal körde mot Tidemand i första heatet och tar femteplats, Emil Bergkvist sexa på travet och en stabil start för honom och Joakim Sjöberg.
Sist i klassen med 10 tappade sekunder för Teemu Suninen, han tappade bilen, fick inte runt sladden och fick ge sig ut på inneplan och vända runt.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Publicerad: 2017-02-09 21:24
|
|
Spänning utlovas i Götenerundan.
Årets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.
I klassen Trimmat 2WD har några intres...Publicerad: 2025-05-06 20:35
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
På fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...Publicerad: 2025-05-06 20:28
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Till helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.
Svenskt i startfält...Publicerad: 2025-05-06 20:19
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
MK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.
Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...Publicerad: 2025-05-06 20:16
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.
Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...Publicerad: 2025-05-06 18:00
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika fortsätter sin satsning i det Italienska Grusmästerskapet tillsammans med italienska MS Munaretto. I helgens Rally Adriatico tog de sin Škoda Fabia RS Rally2 på Hankook-däck till en sjätteplats totalt och en andraplats i ...Publicerad: 2025-05-06 14:42
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Ganska exakt ett år har gått sen Jonna stod på startlinjen i Rally SM. I år satsar Jonna på Finska Mästerskapet tillsammans med TGS-Motorsport.
Självklart vill vi försöka åka så mycket vi kan och budgeten tillåter. Värmland och Karlstad har stor betydelse för teamet, då Jonna har sin tävlingsbil ...Publicerad: 2025-05-05 20:07
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
På fredag startar Rally Hungary, årets andra ERC deltävling. När EM serien nu går på grus i Ungern sker det med fyra Svenska ekipage, Isak Reiersen / Stefan Gustafsson med Skoda Fabia i Rally2 klassen. För Rally3 åker Adam Grahn och Christoffer Bäck i Ford Fiesta.
I Junior ERC klassen hittar vi C...Publicerad: 2025-05-05 19:57
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Den 17:e maj körs Varvloppet här hos oss i Vara MK, start & mål vid Almesåsens fritidsområde & festplats Ryda. Rally på 120km totalt varav cirka 39km SS, fördelat på 4 SS som körs 2 gånger.
Ett 70-tal tävlande och många kör också tävling i området under helgen, därför förlänger vi anmälan till s...Publicerad: 2025-05-05 19:45
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Årets gruspremiär i Rally SM avgjordes på luriga vägar i Älmhult, och Oilcenter Solång Motorsport var på plats med sex bilar.
Karlström satte tempot.
I huvudteamet satte Filip Karlström med co-driver Jesper Samuelsson tempot direkt på lördagsmorgonen i klassen Nationella 4WD, och ledde ...Publicerad: 2025-05-05 18:22
|
| |
|
|
|