|
 Fredrik Lindh nöjd och missnöjd med gruspremiären. PRESSRELEASE
Rubriken kan verka en aning lustig men efter att Fredrik Lindh med kartläsaren Erik Gustavsson kört tävlingen Kong Kristian Race med start o mål i skånska Kristianstad så var just känslan den. Nöjd och missnöjd på samma gång.
Varför?
Tävlingen ingick i Ford Flexifuel cup och var årets fjärde deltävling och den första på grus underlag. På fredagen körde ett tiotal Ford förare ett test utanför Emmaboda och Fredrik var en av dom. Eftersom stötdämparna varit på renovering så gällde nu att hitta rätt "feeling" i bilen. Tre vändor på teststräckan räckte för att Fredrik skulle vara nöjd. På lördagmorgonen var Fredrik o Erik taggade, man skulle i mål på en så bra placering som möjligt för att ta så många poäng som det bara gick att få i cupen. Det blev inte riktigt så
- Det gick riktigt mesigt på första sträckan, jag bromsade två, tre gånger in i varje sväng. Det var ett jäkla duttande på bromspedalen, säger Fredrik. Samtidigt så var det väldigt krokigt och något flyt i körningen infann sig inte.
Sträcka två gick dock bättre för ekipaget som nu ökade tempot lite mer. Tyvärr så ströks tredje sträckan pågrund av en olycka så nu var det bara en långsträcka kvar, sista specialsträcka 4 som var 17 km lång.
- Körningen är vi nöjda med men tiden var inte bra mot de andra fordförarna. Så vi får helt enkelt konstatera att man måste köra 100 % från start o sen öka för att vinna i cupen.
Resultatet för Fredrik och Erik blev en elfte plats i ford cupen något som man är missnöjd med. Men i tävlingen var det ett helt annan resultat!
- Ja vi trodde inte inte att det var sant! Vi var tvåa i B-förare i klassen 2 wd, slagen av våran Ford kompis Viktor Henriksson från Nynäshamn. Att vi hade slagit en rad förare med trimmade bilar trodde vi verkligen inte, säger Fredrik. Det här säger en hel del om tempot i Fordcupen, vi gör en kass körning men ford förarna dominerar i förarklasserna. Faktum är att Fordförare kammade hem samtliga första och andra platser i alla förarklasser. Alltså A, B och C förarklasserna och Fredrik var alltså tvåa i B.
- Avslutningsvis så är vi väl nöjda nu när man tänkt efter hur det gick i rallyt men vi måste öka med säkert 20 procent för att vara topp 5 i Ford-cupen. Så nu gäller det att åka mycket så man bygger upp ett högt tempo inför kommande tävlingar. Vårens höjdpunkt blir South Swedish Rally i maj med start o mål i Ljungby. Tävlingen är Sveriges finaste grustävling o har SM och EM status.
» Pressrelease från Fredrik Lindh, www.fredriklindh.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2007-04-29 20:27
|
|
Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
På lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.
Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...Publicerad: 2025-04-30 19:57
Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...Publicerad: 2025-04-30 15:37
Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.
Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...Publicerad: 2025-04-30 15:33
Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
Nu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...Publicerad: 2025-04-30 13:43
Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
Fredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.
I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...Publicerad: 2025-04-30 13:36
Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
Första maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.
Fyrhjulsd...Publicerad: 2025-04-29 19:48
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.
Efter en...Publicerad: 2025-04-28 22:36
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
En klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...Publicerad: 2025-04-28 22:13
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
WRC-serien går mot varmare breddgrader, då folierar Toyota Gazoo Racing om sina bilar för att minska värmen i bilarna. Det svarta blir nu silver inför sommarens varma rallyn.
Tävlingar i Portugal, Italien och Grekland brukar bli krävande för besättningarna, stekande sol ger höga temperaturer både...Publicerad: 2025-04-28 22:06
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Efter en vinter som tog slut lite väl tidigt, mildväder som slog till redan i slutet på februari så var stunden äntligen inne för Sukkagänget att få lufta sina varvvilliga 1300 maskiner på fina grusvägar i småländska Ryd.
Joakim Rydin verkade ha ätit bäst frukost för han vinner SS1 och inleder S...Publicerad: 2025-04-28 21:59
|
| |
|
|
|