NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Alle man på däck - Svenska i fara för Bergkvist!
PRESSRELEASE

Efter framgångarna 2015 har erbjudandena för Emil Bergkvist Motor långt ifrån lyst med sin frånvaro. Tvärtom har uppvaktningen varit påtaglig och Emil och Joakims status på den internationella rallycirkusen uppenbar.
- Vi har blivit uppvaktade från många håll och i många fall från fabriksteam eller team som är direkt kopplat till tillverkare. Det är fantastiskt roligt men sanningen är den i rally att ingenting är gratis säger Joakim Sjöberg.

Sanningen är dock att teamet befinner sig i dagsläget i en MYCKET kritisk situation.
Teamet står inför ett naturligt steg upp till R5-klassen och internationell konkurrens på högsta nivå. Första steget för att nå ut i denna värld och visa omvärlden att vi kommer fightas på allvar i världstoppen är Svenska Rallyt. I dagsläget är det tråkiga faktum att medel för att komma till start fortfarande saknas och nu vänder sig teamet till sina fans.
- Vi känner att ska vi gå vidare i karriären så måste vi vidare till en R5:a och på internationell mark. Jag och Jocke har ett fantastiskt team runt omkring oss och vi ser positivt på 2016 men som team kan vi inte utföra magi och Svenska rallyt står runt hörnet och där vill vi vara med. Vi vänder oss därför nu till Svenska folket för hjälp, vi vet att viljan att se oss lyckas finns därute och vi är oändligt tacksamma för all hjälp vi kan få säger Emil.

För alla som vill hjälpa, stort som smått, finns ett Swish-nummer för bidrag. Känner du någon som kan ha intresse av att stödja teamet under 2016 - kontakta oss så snabbt som möjligt.
- Vi utfärdar också en garanti. Ditt bidrag KOMMER att leda till start i Svenska Rallyt. Allt stöd återbetalas oavkortat om så inte skulle ske pga underfinansiering lägger Joakim Sjöberg till.

Därutöver utlovas följande:
Alla som bidrar med 1 000 kr eller mer får sitt namn på teamets hemsida.
Alla som bidrar med 5 000 kr eller mer får sitt namna på hemsidan plus ett supporterkit med tröja, keps, dekal och lite annat smått och gott.
Alla som önskar bidra med 10 000 kr eller mer tar med fördel direkt kontakt med teamet för en vidare diskussion.

För bidrag:
Swish: 073 990 49 12
Bankkonto: 8103-4 934 372 179-2 (Swedbank)

Alla bidrag kommer gå oavkortat till Teamets start i Svenska Rallyt. Drar teamet tillbaka anmälan pga underfinansiering kommer alla bidrag återbetalas till fullo, se därför till att tydligt skriva vart ev. återbetalning sker.

Tillsammans ska vi sätta Sverige tillbaka i världstoppen för rally!
Teamet behöver ditt bidrag senast Måndag 25/1.


» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-01-21 16:52






Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
© emotorsport.seMK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.

Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...

Publicerad: 2025-05-06 20:16


Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
© Calle Carlberg Motorsport.Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.

Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...

Publicerad: 2025-05-06 18:00


Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
© MS Munaretto.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika fortsätter sin satsning i det Italienska Grusmästerskapet tillsammans med italienska MS Munaretto. I helgens Rally Adriatico tog de sin Škoda Fabia RS Rally2 på Hankook-däck till en sjätteplats totalt och en andraplats i ...

Publicerad: 2025-05-06 14:42


Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© RallyJonna.Ganska exakt ett år har gått sen Jonna stod på startlinjen i Rally SM. I år satsar Jonna på Finska Mästerskapet tillsammans med TGS-Motorsport.

Självklart vill vi försöka åka så mycket vi kan och budgeten tillåter. Värmland och Karlstad har stor betydelse för teamet, då Jonna har sin tävlingsbil ...

Publicerad: 2025-05-05 20:07


Tidigare nyheter:
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.
Kristensson och Karlström, 4wd vinnare i Silverratten.
Tommy vann Miniknäppen totalt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.